Bacillus subtilis ve Bacillus amyloliquefaciens kültürünün turfanda patates (Solanum tuberosom L. var Universia)'te biyomas verimi üzerine etkisi
Bacillus subtilis and Bacillus amyloliquefaciens culture off season potato (Solanum tuberosom L. var Universia) effect on biomass yield
  1. Tez No: 494917
  2. Yazar: AYSEL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, tarla koşullarında ilkbahar erken ve sonbahar geç dönemde ekimi yapılan patateslerde, mikrobiyal gübre uygulamasının bitki büyüme ve verim üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Akdeniz Üniversitesi Deneme Çiftliği'nde 4 tekerrürlü Kontrol (mikrobiyal ve ticari gübre uygulaması yok), Standart Gübre Uygulaması, Mikrobiyal Gübre Uygulaması (Bacillus subtilis ve Bacillus amyloliquefaciens) ve Standart Gübre Uygulaması+ Mikrobiyal Gübre Uygulaması olmak üzere dört ayrı uygulama incelenmiştir. Antalya'da ilkbahar erken ve sonbahar geç büyüme mevsiminde 9 Ocak 2016 ve 15 Ağustos 2016' tarihlerinde tarlaya ekim yapılmadan hemen önce Solanum tuberosum L.var Universia yumrularına Bacillus subtilis ve Bacillus amyloliquefaciens oluşan mikrobiyal gübre 1 ml / 10 L su oranında yumrulara uygulanmıştır. Çiçeklenme döneminin başlangıcında, Mikrobiyal Gübre Uygulaması ve Standart Gübre Uygulaması+ Mikrobiyal Gübre Uygulaması parsellerindeki bitkilere 1 ml / 100 L su oranından oluşan mikrobiyal gübre yapraklara püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Bitki büyümesi, gelişme ve verim parametreleri ölçülmüştür. Bacillus subtilis ve Bacillus amyloliquefaciens kültürü, kontrol ile karşılaştırıldığında, bitki çıkış süresini kısaltmış, bitki büyümesini arttırmış, daha büyük yumru oluşumu gözlemlenmiş ve yumru verimi arttırmıştır. Mikrobiyal Gübre Uygulamasının avantajı, sezona bağlı olarak Standart Gübre Uygulaması+ Mikrobiyal Gübre Uygulaması ile karşılaştırılabilir niteliktedir. Mikrobiyal Gübre Uygulaması kontrole göre ilkbaharda % 9.2 yumru verimini arttırmış, sonbahar döneminde ise kontrole göre % 9.7 verimde artış sağlamıştır. Mikrobiyal Gübre Uygulaması toplam biyomas verimi üzerindeki avantajı, sonbaharda kontrole göre daha da yüksek (% 13) olmuştur. Sonuç olarak, pahalı ticari mineral gübrelerin yerine mikrobiyal gübrelerin kullanılması soğuk kış döneminde hafif kıyı iklim bölgelerinde iki hasat döneminde de düşük gübre girdisi ile patates üretimi sağlanabilir. Turfanda patates üretiminde Mikrobiyal Gübre Uygulamasının zengin mikrobiyolojik flora ile rotasyonda sonraki sezona verimli toprak bırakacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the effect of microbial fertilizer application on growth and yield of off season potato in the late autumn and early spring sowings in field conditions. Four treatments as Control (C, no microbial and commercial fertilizer application), Standart Fertilizer Application, Microbial Fertilizer Application (Bacillus subtilis and Bacillus amyloliquefaciens) and Standart Fertilizer Application+Microbial Fertilizer Application were investigated in 4 replicates on the experimental farm of Akdeniz University, Faculty of Agriculture in Antalya in the growth seasons of early spring and late autumn in 2016. Tubers of potato cv Universia were sprayed in Bacillus subtilis and Bacillus amyloliquefaciens culture at the rate of 1 ml / 10 L water before planting on 9th of January 2016 and 15 th of August 2016. Plants in Microbial Fertilizer Application and Standart Fertilizer Application+Microbial Fertilizer Application plots were further sprayed with the bacterial culture of 1 ml / 100 L water at the beginning of flowering period. Plant growth, development and yield parameters were measured. Bacillus subtilis and Bacillus amyloliquefaciens culture shortened emergence time, enhanced plant growth, produced larger tubers and increased tuber yield compared with control treatment. The advantage of Microbial Fertilizer Application was comparable to Standart Fertilizer Application and standard Standart Fertilizer Application+Microbial Fertilizer Application depending on season. Microbial Fertilizer Application produced 9.2 % more tuber yields in spring and 9.7 % in autumn period over control plots. The advantage of Microbial Fertilizer Application application on total biomass yield was even higher (13% ) in autumn sowing over control. In conclusion, use of microbial fertilisers in place of costly commercial mineral fertilisers, may offer low input potato production in two consequent harvests during cold winter period under mild coastal climates. Microbial Fertilizer Application in off season potato production will leave also enriched soil with microbial flora for the subsequent crop in the rotation.