İlk defa sentez edilen benzimidazol türevlerinin antioksidan aktivitesinin incelenmesi
Investigating of the antioxidant activity of firstly synthesized benzimidazole derivatives
- Tez No: 494951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Antioksidanlar, reaktif oksijen türlerinin oluşumunu ve bunların meydana getirdiği hasarı önlemek için vücutta bulunan savunma mekanizmalarıdır. Serbest radikalleri nötralize etmek için kullanılırlar. Antioksidan aktivitesinin varlığı, vücutta meydana gelebilecek çeşitli hastalıklara karşı savunma mekanizmasının varolduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, ilk defa sentezlenen benzimidazol türevlerinin antioksidan aktiviteleri spektrofotometrik olarak incelendi. Benzimidazol türevlerinin antioksidan aktiviteleri, DPPH, ABTS radikal giderme aktivitesi ve indirgeme gücü gibi çeşitli antioksidan testleri ile tayin edildi. Elde edilen sonuçlar, BHT ve Troloks gibi sentetik antioksidanlarla karşılaştırıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda benzimidazol bileşiklerinden özellikle 2, 5, 6, 10 ve 11 nolu bileşiklerin antioksidan aktivite değerleri diğer bileşiklere oranla daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Antioxidant is a defence mechanism in thehuman body preventing the occurence of oxygen types and the damage generated by them. They are used for neutralizing free radicals. The presence of antioxidants activity indicates the presence of the defense mechanism against the various diseases in the human body. In this study, activities of for the first time synthesized benzimidazole compounds antioxidant activities are investigated spectrophotometrically. The antioxidant activities of benzimidazole derivatives were investigated by different antioxidant tests such as DPPH radical scavenging activity, ABTS radical scavenging activity and reducing power. All results were compared with synthetic antioxidants such as BHT and Trolox. As the result of the study, antioxidant activity level of the compounds especially 2, 5, 6, 10 and 11 which are benzimidazole derivatives are found higher extent too there compounds.