Giresun yöresinde yetişen yenilebilir Kanlıca mantarından (Lactarius salmonicolor) tirozinaz enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification and characterization of tyrosinase enzyme from the edible Kanlica mushrooms (Lactarius salmonicolor)
  1. Tez No: 494950
  2. Yazar: BETÜL YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Giresun İli ve çevresinde bol miktarda yetişen Kanlıca (Lactarius salmonicolor) mantarından tirozinaz enzimi ilk defa saflaştırıldı ve kinetik özellikleri incelendi. Optimum pH ve sıcaklık değerleri, pH ve sıcaklık stabiliteleri, optimum reaksiyon süresi, optimum reaksiyon süresinin tayini, uygun enzim ve substrat konsantrasyonu belirlendi. Kanlıca mantarından saflaştırılan tirozinazın optimum pH'sının 6,0; optimum sıcaklığının 40°C olduğu bulundu. SDS-PAGE elektroforezi sonucunda saflaştırılan enzimin molekül ağırlığının 30 kDa olduğu bulundu. L. salmonicolor tirozinaz enziminin optimum pH ve sıcaklıkta L-tirozin substratı için Km ve Vmax değerleri Linewear-Burk yöntemi ile bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Giresun Province and around plenty of grown Kanlıca (Lactarius salmonicolor) from mushroom tyrosinase enzyme was purified for the first time and examined the kinetic properties. Optimum pH and temperature, pH and temperature stability, optimum reaction time, determining the optimum reaction time was the appropriate enzyme and substrate concentrations. The optimum pH of the purified tyrosinase from mushroom Kanlıca 6.0 was found to be optimal at 40ºC. The purified enzyme, which showed SDS-PAGE, had a molecular weight of 30 kDa. The Km and Vmax values of L. salmonicolor tyrosinase toward were determined by Lineweaver Burk method.