Şanlıurfa ili Antep fıstığı bahçelerinde yabancı otlar ile mücadelede örtücü bitki kullanımının araştırılması
Determination on using cover crops for weed control in Pistachio orchards in Sanliurfa
- Tez No: 494999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KOLÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, örtücü bitki uygulama yöntemlerinin Antep fıstığı bahçelerinde sorun olan yabancı otların kontrolündeki etkinliği araştırılmıştır. Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde 10 ve 25 yıllık iki farklı Antep fıstığı bahçesinde yürütülen çalışmada, sıra arasında örtücü bitki Vicia sativa L. (Adi fiğ), Vicia sativa L. (Adi fiğ) + Hordeum vulgare L. (Arpa), Vicia villosa Roth. (Tüylü fiğ), Vicia villosa Roth. (Tüylü fiğ) + Hordeum vulgare L. (Arpa) olmak üzere dört farklı örtücü bitki uygulaması yapılmıştır. Kontrol amaçlı yabancı otlu parsel oluşturulmuştur. Denemede, örtücü bitkilerin yabancı otların kaplama alanına (%), yoğunluğuna (adet/m2), yaş ve kuru ağırlıklarına olan etkisi belirlenmiştir. Denemenin yürütüldüğü bahçelerde 9 farklı familyaya ait 16 yabancı ot türü saptanmıştır. Yabancı Ot Kaplama Alanı (%) uygulamalara göre ortalama değerleri Genç Bahçede V. sativa + H. vulgare % 8.33, V. villosa + H. vulgare % 8.92, V. sativa % 9.17, V. villosa % 11.67, Kontrol % 34.42'dir. Yaşlı Bahçede ise yabancı ot kaplama alanı (%) V. villosa + H. vulgare % 2.83, V. villosa % 3.58, V. sativa + H. vulgare % 3.75, V. sativa % 4.00, Kontrol % 17.50'dir. Uygulamada kullanılan örtücü bitkilerin yabancı otların kaplama alanlarını (%) azalttığı belirlenmiştir. Yabancı ot türlerinden Convolvulus arvensis L. Genç Bahçede % 10.60, Yaşlı Bahçede % 5.79 en fazla kaplama alanına (%) sahip tür olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacy of cover crop method in the control of weeds, which are a problem in pistachio orchards gardens, was investigated. The study was conducted in two different pistachio garden with 10 and 25 years in Birecik county of Sanliurfa. Four different cover crops such as Vicia sativa L. (Common vetch), Vicia sativa (Common vetch) + Hordeum vulgare L. (barley), Vicia villosa Roth. (Hairy vetch), Vicia villosa Roth. (Hairy vetch) + Hordeum vulgare L. (barley) were used in the application of cover crops between rows. Weedy parcel was used for control. In the experiment, cover crops effecting on weed coverage (%), density (plant/m2), wet and dry weight of weeds were determined. As a result, 16 weed species were found to be in 9 different families. The average values of weed coverage area (%) according to application were found to be 8.33% in V. sativa + H. vulgare, 8.92% for V. villosa + H. vulgare, 9.17 % for V. sativa, 11.67% for V. villosa and 34.42% for control, respectively in young garden (10 years). In the old garden (25 years), weed coverage area (%) were 2.83% for V. villosa + H. vulgare, 3.58% for V. villosa, 3.75% for V. sativa + H. vulgare, 4% for V. sativa and 17.50% for control, respectively. Convolvulus arvensis L. was found to be highest coverage area (%) with 10.60% and 5.79% in Young Garden and Old Garden, respectively.