Business process reengineering for the central sterilization unit and its application
Merkezi sterilizasyon ünitesi iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması ve bir uygulama
- Tez No: 495014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yüksek maliyetler ve düzgün kaynak kullanımı ihtiyacı nedeniyle birçok sağlık hizmeti sistemi hızla değişen çevrede hayatta kalmak zorundadır. Sağlık hizmeti sistemlerinin hayatta kalmak ve verimli stratejik planlama gerektiren talepleri karşılayabilmek için iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması (business process reengineering -BPR) arayışında olması kaçınılmazdır. İş süreçlerinin yeniden yapılandırılması kalite, maliyet, servis veya inovasyon gibi alanlarda dramatik ve sürdürülebilir iyileşmeler elde etmek için temel düşünceyi ve iş süreçlerinin radikal tasarımını temel alır. Yakın zamanda iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması sağlık hizmeti sisteminde önemli role sahip olmuştur. Bu yazıda sağlık hizmeti sektöründeki -özellikle de merkezi sterilizasyon ünitesindekisistemin modellenmesi için iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması metodu tanıtılmakta, As-Is ve To-Be süreçler modellenmekte, tasarımlar ARİS (sistemin analizi ve iyileştirilmesini sağlayan mühendislik aracı) üzerinde kıyaslanmakta ve çalışmanın performansı incelenmektedir. Çalışmanın planı öncelikle iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması metodlarının literatürde araştırılması, ardından önerilen metodolijinin sunumu ve metodun bir devlet hastanesinde uygulanması ve son olarak sonuçların analizi ve çalışmanın sonlandırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Many healthcare systems are forced to survive in a rapidly changing environment with rising costs and the need for proper resource utilization. It is inevitable that the healthcare systems will seek for business process reengineering (BPR) to address the growing requirements for effective strategic planning in order to exist. Business process reengineering (BPR) concerns the fundamental rethinking and radical redesign of business processes to obtain dramatic and sustaining improvements in quality, cost, service, lead time, outcomes, flexibility and innovation. Recently, BPR has become an important function in a healthcare system. This paper presents a BPR method for modelling the system in healthcare sectorspecifically the central sterilization unit-, As-Is and To-Be processes are modeled and compared by ARIS tools (an engineering tool based on a modeling language, using a process view and it gives methods for analyzing and evaluating the ongoing system regarding the key performance indices) and then the performance of the study is examined. The plan of the study is first investigation of the existing literature about the business process reengineering methods especially in healthcare sector, second expression of the proposed methodology, and third application of the methodology in a public hospital and finally analyzation of the results and the conclusion of the study