Sustainable university building design with integrated 2-tuple with QFD
Entegre KFG ve ikili sözel gösterim tekniği ile sürdürülebilir üniversite binası tasarımı
  1. Tez No: 495015
  2. Yazar: DENİZ UZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya, sanayi devriminden beri çok sayıda teknolojik gelişme, muazzam doğal kaynak kullanımı ve insan nüfusu büyümesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde, bu büyük büyümenin artçıl etkileri gözlemlenmeye başladı. Bu etkiler sonucunda, gezegenimiz için yeni bir bilinç gelişmeye başladı. Bu bilinçle birlikte sürdürülebilirlik hayatımıza girdi. Dünya'nın her yerinde insan nüfusunun büyümesine paralel olarak kaynakların verimli kullanımı konsepti her bir ülkenin yerel gündemine yerleşti. Kaynakların verimli kullanımının büyük önem taşıdığı bir sektör de inşaat sektörüdür. İnsanoğlu bulunduğu alanı değiştirerek, yaşayacak ve çalışacak yerler inşa etmektedir. Bu binalar da çevreyi değiştirerek, bulundukları alanda bazı değişikliklere yol açmaktadır. Bu etkiler sadece bulundukları bölgelerle sınırlı kalmamakta ve direkt veya endirekt olarak toprağı, suyu ve hava kalitesini, ekosistemi etkilemektedir. Her bir endüstri için sürdürebilirlik üstüne bir bilincinin hızla büyüdüğü bir dünyada, sürdürülebilir binalar (SB) üzerine çalışmalar yapmak gelecek vadeden bir çalışma alanı olmaktadır. Bu alan, paydaşlarının rahatı için yüksek seviye yeşil teknolojilere ulaşmak için gelişmelere açık bir alandır. Paydaşların istekleri tasarım aşamasında çok önemli bilgiyi oluşturmaktadır. Bu beklentiler, istekler bir ürünün tasarımındaki müşteri gereksinimleri kısmına denk gelmektedir. Bu durumda, önemli olan nokta bu gereksinimleri göz önünde bulundurarak bir tasarım yapmak olmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için ise, Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) olarak bilenen yöntem, kullanmak çok yararlı olacaktır. Zaten KFG yönteminin müşteri gereksinimlerini teknik gereksinimlere aktarmadaki gücü yaygın olarak bilinmektedir. Bu tezin asıl amacı, son kullanıcı gereksinimlerini belirleyerek, KFG metodu yardımıyla sürdürülebilir bir bina tasarımını yapmaktır. Normalde, KFG yöntemi, belirli bir ürün ya da servis için müşteri isteklerini kalite gereksinimleri olarak ürüne veya servise aktarmada kullanılmaktadır. Ama bu tezde KFG yöntemi bir bina tasarımı için kullanılacaktır. Uygulamada, müşteri gereksinimleri binanın paydaşlarının isteklerinden oluşacak ve tasarım gereklilikleri de teknik kriterleri oluşturacaktır. KFG temelli bir SB tasarımı yapabilmek için ise bu yöntem üniversite binasına uygulanacaktır. İkili sözel gösterim yöntemi bu tezde KFG içinde uygulanacak teknik olarak seçilmiştir. 2-Tuple hakkında detaylı bir literatür taraması yapılmış olup, bu tarama sonucunda ikili sözel gösterim yönteminin çok değişkenli karar verme (ÇDKV) problemlerinde kullanılmasındaki avantajlar belirlenmiştir. Sahip olduğu kolay hesap adımları ve bilgi kaybını önlemedi gücü sayesinde ikili sözel gösterim yönteminin ÇDKV probleminde kullanılmasına karar verilmiştir. Bu avantajlarını test etmek için de, KFG ile üniversite binası tasarı konusunda uygulaması yapılmış ve sürdürülebilir üniversite binası için teknik gereksinimlerin sıralaması yapılmıştır. Bu uygulama sonucunda ilk üç gereklilik şu şekilde ortaya çıkmıştır.“İçerisi için yansıtıcı ve emici yüzeylerin, materyallerin kullanımı”,“LED ışıklandırma”ve“Bölgedeki topluma katkıda bulunma”
Özet (Çeviri)
The world faced numerous technological achievements, enormous natural resource usage and population growth since the industrial revolution. Nowadays, we start to see the after-effects of this gigantic growth of human species. Because of this effect, awareness for our planet earth has started. Sustainability has entered our lives. In parallel to population increase all over the world, the concept of resource efficiency is entering local agenda. One of the fields where resources are intensively used is buildings. Humans affect the environment they live in and construct spaces to sell and work. Buildings considerably affect their environment and are responsible for roughly one-sixth of fresh water use, one-quarter of its wood harvest, and two-fifths of its material and energy flows. The impacts caused by buildings are not limited to the location where they are located and directly or indirectly affect soil, water and air quality, ecosystems. In a world where awareness about sustainability continues to rise rapidly in every industry, investigating sustainable building (SB) is a very promising area of work. This area is ready for new developments to achieve high-level green technologies aiming at the comfort and health of the stakeholders. Stakeholder expectations provide valuable data for the design of a building. These expectations are like a customer requirement for a product design. At this point, the most critical issue is making the design according to customer expectations. To realize this goal, a very well-known approach, called Quality Function Deployment (QFD), can be useful, which is available for translating customer needs into design parameters. The main objective of this M.S. thesis is to analyse end user preferences for sustainable building with QFD approach. Normally, the QFD approach is a way to gain insight about customer expectations to uncover the positive quality requirements for the product. In our case, customer requirements are buildings' stakeholder's desires and the design parameters are our technical requirements. The main idea is to have a user-friendly SB design. To accomplish a QFD-based SB design approach, it will be applied to a university building, which will be given in the next sections. 2-Tuple is chosen as a technique to study in this M.S. thesis. Detailed literature survey about 2-Tuple was made to see the different application areas for 2-Tuple linguistic representation. Due to this detailed literature survey; the advantages of 2-Tuple method are detected to use it in multi-criteria decision making (MCDM) problem. 2-Tuple's easy computational steps and its strength against loss of information, provide a good environment to handle the impreciseness and multi-granularity of linguistic data in MCDM. To test its advantages and plausibility, 2-Tuple model is applied with QFD method for university buildings. As a result of this application, the ranking of the technical requirements for a user-friendly sustainable university building are obtained. The first three requirements are“Absorptive and reflective surfaces and materials into the space”,“LED Lightings”and“Contributing community on that site”.