An integrated grey analytical approach to evaluate transportation mode
Taşımacılık türünü değerlendirmede entegre gri analitik yaklaşımı
- Tez No: 495013
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küresel pazarda sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün sağlaması için, uluslararası taşımacılık hizmeti sunan işletmelerin sahip olduğu somut ve/veya soyut varlıkların büyüklüğü artık önem arz etmemektedir. Söz konusu varlıkların, katma değer yaratacak en akılcı şekilde kullanma kabiliyetine sahip olunması ise önemli bir güç çarpanı olarak görülmektedir. Müşteri odaklı uygulanabilir taşımacılık alternatifleri arasından en uygun olanın belirlenmesine olanak sağlayan Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinin kullanılması, lojistik işletmeleri için vazgeçilmez olmuştur. Bu çalışmada, uluslararası taşımacılık hizmeti sunan işletmelerin taşımacılık türü tercihlerinde etkili olan ana ve alt kriterler ile mevcut alternatif taşımacılık türlerinin değerlendirilmesi maksadıyla; Delphi tabanlı grup karar verme sistemi (Delphi tabanlı GKV) ile elde edilen veriler, ÇKKV yöntemlerinden DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory), ANP (Analytic Network Process) ve TOPSIS (The Technique for Order Preference by Similarity to an Ideal Solution) yöntemleri ile gri teori bütünleştirilerek analiz edilmiştir. Kriterler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Gri DEMATEL yöntemi kullanılmıştır. Gri ANP yöntemi ile kriter ağırlıkları belirlenmiştir. Alternatif taşıma türleri değerlendirilerek, en uygun taşıma türü seçimi için Gri TOPSIS yöntemi uygulanmıştır. Yapılan yazın taramasında, gri teori tabanlı ÇKKV yöntemleri ile çok az sayıda çalışmanın yapıldığı ve taşımacılık türünün değerlendirilmesinde ise henüz kullanılmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, çalışmada sunulan entegre gri analitik yaklaşımdan yola çıkarak, gri teori tabanlı ÇKKV yöntemlerinin başka alanlarda da kullanılacak şekilde geliştirilebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
To maintain sustainable competitive advantage in the global marketplace, the magnitude of financial and/or intangible assets owned by international transportation service providers is considerably no longer significant. The ability to use these assets in the most rational and optimal way in creating added value is seen as an important power factor. The implementation of Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods, which enables companies to select the most appropriate customer-oriented transportation modes, has become indispensable for logistics service providers. In this study, to establish the main and sub-criteria affecting international logistics service provider companies' choice of transportation mode and to evaluate the existing transportation mode alternatives; DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory), ANP (Analytic Network Process) and TOPSIS (The Technique for Order Preference by Similarity to an Ideal Solution) methods of MCDM integrated with grey theory are applied over the data obtained by Delphi based Group Decision Making (Delphi based GDM). Grey DEMATEL is applied to establish relationships between and within criteria sets. Criteria weights are determined by Grey ANP. Then, Grey TOPSIS is applied to select the most appropriate transportation mode alternative. It is determined from literature survey that very few studies have been carried out grey based MCDM methods and have not yet been utilized in the evaluation of transportation mode. In this context, it can be said that grey based MCDM methods may be developed to be applied in different areas, based on the integrated analytical grey approach presented in this study.