Bıldırcın yemlerine kayısı çekirdeği ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve kuluçka parametreleri üzerine etkileri
Effects of apricot kernel supplementation to quail diets on performance, egg quality and incubation parameters
- Tez No: 495040
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada bıldırcın yemlerine kayısı çekirdeği ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve kuluçka parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 64 dişi bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Her gruba 16 hayvan düşecek şekilde 4 muamele oluşturulmuştur. Deneme 12 hafta sürmüştür. Denemenin 5. haftasından itibaren, her grubun yemlerine farklı seviyelerde (%0, 1, 2 ve 4) kayısı çekirdeği (KÇ) toz haline getirilerek ilave edilmiştir. Yumurta kalite parametrelerine ilişkin ölçümler için, 8 ve 10 haftalık yaştaki bıldırcınlardan elde edilen yumurtalar taze olarak toplanıp, analiz edilmiştir. Beş haftalık yumurtlama dönemi ardından, kafeslere 32 erkek bıldırcın ilave edilmiştir. Elde edilen döllü yumurtaların kuluçka makinesine aktarılmasını takiben, kuluçka parametrelerine ilişkin ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate effects of apricot kernel (AK) supplementation to quail diets on performance, egg quality and incubation parameters. In the trial, 64 female quails (Coturnix coturnix japonica) were used. 4 treatments, each of which was made up of 16 quails, were constituted. The duration of the experiment was 12 weeks. As from 5. week of the experiment, different levels of apricot kernel (0, 1, 2 and 4%) were supplemented to the diets of each group by pulverizing apricot kernel (AK). In the study, quail eggs obtained from the quails that were 8 and 10 weeks old were analyzed as fresh to measure egg quality parameters. After egg laying period which lasted 5 weeks, 32 male quails were added in the cages. After fertilized eggs obtained, they had been put in the incubator and then incubation parameters were measured. According to the performance parameters in the study, egg production and egg weight were not affected by dietary treatments (P>0.05).