Full otomatik silindirik baskı makinesi
Full automatic cylindrical printing machine
- Tez No: 495060
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HACI MUSTAFA ÖZKIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte her sektörde olduğu gibi baskı endüstrisinde de birçok farklı methot ve uygulamalar doğurmuştur. Bunları genel olarak boya ile yapılan baskı ve varak yaldız ile baskı adı altında iki ana başlık altında toparlayabiliriz. Bu iki ana yöntem ise kendi içlerinde dallara ayrılarak baskı teknolojisinin nekadar geliştiğine şahit olabiliriz. Boya kullanılarak kapılan baskı; serigrafi baskı, tampon baskı, flexo bask, ofset baskı şeklinde ayrılabilir. Yukarıda da belirtildiği üzere birçok baskı teknikleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu yöntemler müşterilerin istekleri ve tercihleri doğrultusunda baskısı yapılacak ürünlerin malzeme cinslerine göre değişiklik göstermektedir. Burada amaç; kalitenin ve aynı zamanda verimliliğin yükseltilebilmesi, zamandan ve üretim maliyetinden tasarrufun sağlanabilmesi için optimum baskı tekniği belirlenmelidir. Bu tez çalışmamda belitmiş olduğum baskı teknikleri genel olarak ana hatlarıyla açıklanacak olup daha sonra ise tez konum olan Full Otomatik Silindirik Baskı Makinesi Klişe Yaldız Baskı tekniği kullanılarak literatür taraması yapılıp detaylarıyla açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, there are many different methods and applications in the printing industry as well as in every sector. We can gather them under two main titles under the name of printing with paint and printing with gilding. These two main methods can be witnessed by how the printing technology has developed by dividing the branches in themselves. Printing pressure using paint; serigraphic printing, buffer printing, flexo printing offset printing. As mentioned above, there are many printing techniques and varieties. These methods vary according to the material types of the products to be printed in accordance with the customers' wishes and preferences.The aim here is; the optimum printing technique should be determined so that the quality and the productivity can be increased at the same time, saving time and production cost.In this study, the printing techniques that I have shown in my study will be explained in general terms, and then the literature will be scanned using the Full Automatıc Cylındrıcal Prıntıng Machıne with Cliche Gilding Technique.