EEG tabanlı beyin bilgisayar arayüzü yazılımı
EEG based brain computer interface software
- Tez No: 495074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLHAN UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beyin Bilgisayar Arayüzü (BBA), insan beyni ile dış dünya arasında sadece beyin faaliyetinin özel bir şekilde yorumlandığı alternatif bir iletişim yoludur. Bu sistemler Elektroensefalografi (EEG) cihazlarıyla ölçülebilen elektriksel aktivitelerine dayanır. İnsan beynindeki EEG'de, bir kişi bir uzuv taşımak istediğinde EEG'de olaya ilişkin potansiyeller gözlemlendiği iyi bilinir. Özellikle, gerçek hareketi olmadan bacağını hareket ettirmek istiyor olsa bile gözlemlenebilirler. Bu bilgiler, gözlemlenen EEG'de bilişsel süreçte ya da hareket karar sürecinde insan beyninin aktivitesindeki değişikliklerle ilgili bilgilerin tespit edilebileceğini göstermektedir; böylece bilgilerin çıkarılması, onun ne yapacağını tahmin etmemize yardımcı olabilir. Bu ilkeye dayanan Beyin Bilgisayar Arayüzü, bilgisayar arayüzünü gerçekleştirir ve insanların beynin normal çıkış kanallarını kullanarak dış dünyayı iletişim kurmasına veya kontrol etmesine olanak tanır. BBA motor hayaline dayalıdır, böylece düşünce, model aracın yol boyunca ilerlemesine yardımcı olabilir Bu çalışmada, model otomobil kontrol yazılımı olan bir beyin bilgisayar arayüzü tasarımı, elektrotlar tarafından ölçülen EEG sinyalleriyle gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Brain Computer Interface (BCI) is an alternative communication pathway between the human brain and outside world in which only the brain activity is interpreted in a special way. These systems are based on the electrical activity of the brain that can be measured via Electroencephalography (EEG) devices. In human brain EEG, it is well-known that when a person wants to move a limb, event related potentials are observed in EEG. Especially, they can be observed even he only intends to move his limb without actual movement. These facts show that information about changes of human brain activity in cognitive process or movement decision process can be identified in the observed EEG so that extracting the information can help us to guess what he is going to do. Based on this principal, Brain Computer Interface actualizes computer interface and allows people to communicate or control the external world using the brain's normal output channels.BCI based on motor imaginary so that the thinking can accelarate the model car to move along the road. In this study, a brain computer interface(BCI) design which has a model car control software will be realized with the help of the EEG signals which are measured by electrodes.