Katı sıvı-sıvı sıvı yüzeylerde surfaktantların ıslatma özelliğinin incelenmesi
Solid liquid- liquid liquid surfaces wetting properties of surfactants
- Tez No: 495075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİHA SİDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, surfaktant çözeltilerinin temas açısı, gonyometre kullanılarak ölçülmüştür. Herbir surfaktant için kritik misel konsantrasyonunda (KMK) karşılaştırma yaparak, ıslatma özelliği en iyi madde belirlenmiş olacaktır. Katyonik surfaktant tetradesiltrimetilamonyum bromür (TTAB) ve iyonik olmayan surfaktant polioksietilen (23) lauril eter (Brij 35) yüzey özelliklerinin surfaktant çözeltilerinin ıslatma özellikleri ve sudaki karışık surfaktant, 298,15-343,15 K. sıcaklık aralığında iletkenlik ve temas açısı ölçümleri ile incelenmiştir. Ayrıca İletkenlik metodu ve temas açısı ölçüm metodu, hem surfaktant hem de bu surfaktant karışımları için farklı metal yüzeylerde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the contact angle of the surfactant solutions was measured using a needle syring method. Comparing at the critical miçelle consantration (KMK) for each surfactant, will be determinate the best wetting agent. Wetting properties of surfactant solutions of the surface properties of cationic surfactant tetradecyltrimethylammonium bromide (TTAB) and nonionic surfactant polyoxyethylene (23) lauryl ether (Brij 35) and their mixed surfactant solutions in water have been studied by conductivity and contact angle measurements within the temperature range 298,15-343,15 K. Also the conductivity method and contact angle measurement method is measurements for different metal surfaces for both surfactants and mixtures of these surfactants were performed.