Transvezikal prostatektomi sonrası üretral kateterin erken dönemde alınmasının postoperatif morbidite, hospitalizasyon süresi ve geç dönem komplikasyonları üzerine etkisi
- Tez No: 49508
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ MİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
27 ÖZET Bu çalışmada transvezikal prostatektomi sonrası üretral kateterirı postoperatuar erken dönemde alınmasının etkinliğini araştırmayı planladık.Bu amaçla; Ocak 1992 ve Haziran 1996 tarihleri arasında yapılan 131 transvezikal prostatektomi olgusundan, sondası erken dönem olarak kabul edilen postoperatif ilk üç günde alınan 98 olgu incelendi.Sondayı erken dönemde alma kriterleri; postoperatif dönemde idrar renginin açık olması ve parasempatik aktivitenin göstergesi olan barsak peristaltik seslerinin alınması idi.Sondası erken dönemde alınabilen 98 olgunun % 48'inde erken postopertif dönemde hiçbir şikayete rastlanmadı. Olguların % 52'sinde ise hafif derecede dizüri, urgency ve urge inkontinans gibi, hafif antispazmodik ajanlarla geçiştirilebilen şikayetler saptandı. Olguların % 14'ünde erken dönemde epididimoorşit, yara infeksiyonu, ateş, vs. gibi komplikasyonlar izlendi. Olguların sadece 9'unda kateter alındıktan sonra yeniden kateterizasyona ihtiyaç oldu.Postoperatif dönemde ortalama hospitalizasyon süresi 5.1 gündü. Ortalama 16 aylık izlem döneminde geç komplikasyon olarak 1 olguda üretra darlığı, 1 olguda eksternal meatusta darlık ve 1 olguda da mesane boynu darlığı saptandı.Sonuç olarak; transvezikal prostatektomi sonrası, uygun vakalarda, üretral kateterin erken dönemde alınmasının; postoperatif morbiditeyi arttırmadığı gibi yaşam kalitesini arttırabileceği, kateterizasyon süresiyle alakalı olarakta hospitalizasyon süresini kısaltabileceği ve üretra darlığı gibi geç dönem komplikasyonlarını da azaltabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
28 ABSTRACT For evaluation the efficacy of early catheter removal after transvesical prostatectomy we designed this study. 131 patients had undergone suprapubic transvesical prostatectomy during the period of January,1992 and June,1996. In 98 of them, urethral catheter was removed during the first 3 days postoperatively. There were mainly two criteria for early catheter removal ; clear urine and signs of parasympathetic activity especially evidence of bowel sounds. No complications were seen in 48% of the patients, which urethral catheter was removed early.In 52% of the patients there were mild dysuria, urgency and urge incontinence which has been improved with antispasmodic agents. In 14% of the patients early postoperative complications such as orchioepididymitis, wound infection, fever, etc. were observed. Only 9 patients need recatehterization. During the mean follow-up period of 16 months postoperative late complications such as urethral stricture, external meatal stricture and bladder neck stricture were observed in 3 patients. In conclusion; we decided that in selected patients early removal of the catheter after transvesical prostatectomy would not increase the early complications but would improve the quality of life and also would reduce the late complications which may be related to the catheterization period. And beside all of these conditions it would also reduce hospitalization and expenditures.