Kronik hemodiyaliz tedavisi uygulananlarda intravasküler sıvı hacmi ve kuru ağırlığın non invazif yöntemler ile araştırılması
Assessment of intravascular fluid volume and dry weight by non-invasive techniques in chronic hemodialysis patients
  1. Tez No: 49507
  2. Yazar: T. RIFKI EVRENKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. YAŞAR TÜLBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Klinik bulgulara dayanan, kuru ağırlığın doğru öngörülmesi hemodiyalizin klinik uygulamasında önemli bir sorundur. Kuru ağırlığın olduğundan daha yüksek öngörülmesi, klinik olarak her zaman belirgin olmasa da, kronik bir sıvı yüklenmesine, hipertansiyon (HT) ve kalp büyümesine neden olurken; olduğundan daha düşük öngörülmesi dehidratasyona yol açmaktadır. Kuru ağırlığın belirlenmesi için, son zamanlarda yeni yöntemler geliştirilmiştir. Hemodiyaliz hastalarında kuru ağırlık ve intravasküler sıvı hacminin belirlenmesi için ; klinik, radyolojik ve biyokimyasal yöntemlerin kullanımı üç aşamada değerlendirilmiştir. Aşama- 1' de, diyaliz öncesi (DÖ) ve diyaliz sonrası (DS) dönemde 28 kronik hemodiyaliz (KHD) hastası ile yaş- ve cinsiyet-uyumlu 28 sağlıklı bireyin kardiyotorasik indeks (KTİ), ortalama arter basıncı (O AB), vücut kitle indeksi (BMI), inferior vena kava çapı (İVK-Ç), sol atrium çapı (SAÇ), hematokrit (Hct) ve albumin değerleri belirlenmiştir. Aşama-2'de KHD hastalan interdiyalitik ağırlık artışına (İDAA) göre İki gruba ayrılmış (Grup-1, n: 14, İDAA>2.5 kg. ; Grup-2,n:14, İDAA108 mmHg ; Grup-N, n:20, OAB0.05), diğer tüm parametreler arasındaki farklann anlamlı olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Assessment of Intravascular Fluid Volume and Dry Weight By Non-Invasive Techniques in Chronic Hemodialysis Patients Correct estimation of dry weight, merely based on clinical accumen, remains a major problem in the clinical practice of hemodialysis. Over-estimation of dry weight leads to chronic, although not always clinically overt fluid overload, resulting in hypertension and cardiac dilatation, while under-estimation leads to underhydration. Therefore, several new techniques to assess dry weight have been developed recently. The uses of clinical, imaging and biochemical methods for determination of dry weight and intravascular fluid volume in hemodialysis patients were evaluated in three studies. In Study- 1, the fluid status was measured by cardio-thoracic index (CTI), mean arterial pressure (MAP), body mass index (BMI),vena cava inferior diameter (VCI-D), left atrium diameter (LAD),hematocrit(Hct) and albumine in 28 chronic hemodialysis (CHD) patients before (BD) and after dialysis (AD) and in 28 age- and sex-matched healthy subjects. In Study-2, according to interdialytic weight gain (IDWG), patients on dialysis were seperated in two groups ( Group-1, n:14, IDWG > 2.5kg; Group-2, n:14, IDWGK2.5 kg) and fluid status was determined BD and AD by the parameters mentioned above. In Study-3, according to MAP, patients on dialysis were seperated in two groups (Group-H,n:8,MAP>108 mmHg ; Group-N,n:20,MAP0.05). In Study-2, Group-1 patients had significantly greater IDWG and CTI (p0.05),but the means of BMI (p0.05). When compared the values of the patients BD and AD, all differences of parameters were found significant (p0.05). We conclude that,the non-invasive techniques, such as measurements of CTI, VCI- D, LAD, Hct and albumine are appropriate methods for dry weight and intravascular fluid volume, besides MAP ; hypertension is a more accurate indicator of fluid retention than IDWG and there is a chronic volume overload in hypertensive patients on hemodialysis,even after dialysis. 38