Face detection using structure aware bag of words method
Yapı duyarlı kelime çantası yöntemi kullanarak yüz tespiti
- Tez No: 495128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma verilen bir resmin yüz olup olmadığını belirlemesiyle ilgilidir. Yüz tanıma, güvenlik, ifade tanıma gibi bir çok bilgisayarla görü uygulamalarında yüz tanıma işlemi önemli bir ön adımdır. Bir resmin yüz olup olmadığı belirlemek insanlar için çok kolay olmasına rağmen, bilgisayarla yüz belirleme halen karışık bir problemdir. Bu tezde özellik çantası (BoW) iki farklı yaklaşımla kullanılmıştır. İlki en yakın komşu (knn, k-nearest neighbor) sınıflandırmasının kullanıldığı yalın özellik çantası yöntemidir. Diğeri yalın özellik çantasına temel matris eklenmesi yöntemidir. Algoritmaları analiz etmeden önce, yüz ve yüz olmayan görüntülerin özellik tanımlayıcıları ölçek bağımsız özellik dönüşümü (SIFT, Scale Invariant Feature Transfor) kullanılarak bulunmuştur. Yüz ve yüz olmayan görüntüler için özellik çantası oluşturulduktan sonra yalın özellik çantası yöntemi ile bulunan histogramlar karşılaştırılarak algoritmanın performansı ölçülmüştür. Bu yöntemde uzaysal bilgi olmadığı için temel matris yaklaşımı ile sonuçlar tekrar değerlendirilmiştir. Temel matris yöntemini uygulayabilmek için en fazla özelliği sahip resim referans yüz olarak seçilmiştir. Daha sonra, her bir resim referans yüz resmin farklı bir görüntüsü olarak değerlendirilmiştir. Eğer bunlar arasında temel matris bulunursa, ilgili resim yüz olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan deney sonuçlarına göre temel matris yaklaşımı eklenerek ortaya çıkan algoritma normal özellik çantasından yüz bulmada daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the classification of a given image as a face or not. To detect face is a crucial preliminary task for many computer vision applications including face recognition, security systems, facial expression recognition and photography. Although deciding an image as a face or non-face is trivial for humans, it is still complex problem for computers. In this study, two variants of bag of visual words methods are used for face prediction. The first one is bag of feature with knn classification without any spatial information and the other is bag of feature with fundamental matrix. Before analyzing the algorithms, by using Scale Invariant Feature Transform (SIFT), feature descriptors for the face and non-face images are determined. After creating bag of features for face and non-face images in training sets, test part of images are used to evaluate the performance of the algorithm by using knn (the K-nearest neighbor) classification applied to feature histograms of images. Due to the absence of spatial information in bag of features technique, fundamental matrix approach is also added the algorithm for performance improvement. In order to apply fundamental matrix, the reference face image as having maximum facial features is selected. After that, each face in the database is evaluated as a second view of the reference face. If there is a fundamental matrix between the reference and test image, it can be said that the test image is a face. According to the results of this research, BoW with fundamental matrix approach is more successful than BoW without any structural information in the prediction of face images.