Technical and economic feasibility of organic rankine cycle (ORC) - a case study of Libya
Organik rankıne çevriminin (ORÇ) Libya şartlarında teknik ve ekonomik fizibilite analizi
- Tez No: 495161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Organik Rankine Çevrimi (ORÇ), birçok uygulama ve türe sahip gelişmekte olan yenilenebilir enerji sistemlerinden biridir. ORÇ'nin en yaygın türleri güneş ve atık ısı uygulamalarıdır. Bu çalışmada Libya'da ORÇ için teknik ve ekonomik araştırmalar yapılmıştır. Sistemin çalışma prensibinden bahsedildikten sonra, yüksek verimlilik oranına sahip önde gelen geliştiricilerden biri tarafından geliştirilen bir model seçilip, sistem parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca, potansiyel güneş enerjisi ve atık ısı güçleri, ülkenin yenilenebilir kaynaklardan gelen talebin 25%'ini karşılama planı ile birlikte Libya için hesaplanmıştır. Buna dayanarak, teknik fizibilite, 88.1 MW kapasiteli 16 güneş ORÇ sistemi için 3.475 milyar Amerikan Doları tahmini maliyet gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Organic Rankine Cycle (ORC) is one of the maturing renewable energy systems that has many application and types. The most common types of ORC are solar and waste heat applications. In this study, technical and economic are researched for ORC in Libya. After understanding the system and selecting a model developed by one of the leading developers with a high efficiency rate, the parameters of the studied system are set. Moreover, the potential solar and waste heat powers are calculated in Libya along with the country's plan to cover 25% of its demand from renewables. Based on that, the technical feasibility requires 16 solar ORC units with the capacity of 88.1 MW with an estimated cost of 3.475 billion American Dollars.