Calculation of the half-lives for 117,119,121Te isotopes by pyatov's method
117,119,121Te izotoplarının yarı-ömür sürelerinin pyatov yöntemi ile hesaplanması
  1. Tez No: 495163
  2. Yazar: ZOHRA ALI AHMED ALWASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Te-117, Te-119 ve Te-121 izotopları için kollektif spin-isospin uyarılmaları proton-nötron kuazi parçacık rastgele faz yaklaşımı kullanılarak incelendi. Pyatov-Salamov ve şematik model toplam Hamiltonyenleri parçaçık-parçacık ve parçacık-boşluk kuaziparçacık uzaylarında tanımlandı. Her iki model için özdeğer ve özfonksiyonlar bulunarak hareket denklemleri çözüldü. Elde edilen indirgenmiş matris elemanları ile izinli Gamow-Teller geçiş yarı ömür süreleri hesaplandı. Nümerik hesaplamalar Fortran77 kodu ile yapıldı. Pyatov-Salamov ve şematik model sonuçları deneysel değerler ile karşılaştırıldı. Pyatov-Salamov yöntemi ile hesaplanan yarı ömür süreleri deneysel değerler ile oldukça uyumlu olduğu için bu yöntemdeki restorasyon teriminin önemi vurgulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the collective spin-isospin excitations have been investigated for Te-117, Te-119 and Te-121 isotopes by using the proton-neutron quasiparticle random phase approximation. The total Hamiltonians of the Pyatov-Salamov method and the schematic model have been defined in the particle-particle and the particle-hole quasiparticle spaces. The equations of motion have been solved by founding the eigenvalues and eigenfunctions for both methods. The half-lives of the allowed Gamow-Teller transitions have been calculated with the obtained reduced matrix elements. The numerical calculations have been executed with Fortran77 code. The calculated results of the Pyatov-Salamov method and the schematic model have been compared with the experimental values. Because of the calculated half-lives by Pyatov-Salamov method are in good agreement with the experimental values, the importance of the restoration term in this method has been emphasized.