Yapısal eşitlik modellemesi ile radyasyon farkındalığının radyasyondan korunma üzerindeki etkisinin incelenmesi: Afyon Kocatepe Üniversitesi sağlık bilimleri öğrencileri üzerinde bir uygulama
Examination of effect of radiation awareness on protection from radiation via structural equation modelling:an application on students of health sciences at afyon kocatepe university
- Tez No: 495179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ DR.SİNAN SARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojideki çok hızlı gelişmeler sonucu üretilen elektronik cihazların, canlı organizmalar üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Yaşamı kolaylaştırmak adına tanı veya tedavi amaçlı bu cihazlar kullanılıp, radyasyona maruz kalınmaktadır. Toplumun radyasyon ve zararları ile ilgili bilgi düzeyinin yetersiz olduğu gözlemlenmektedir. Bu araştırmanın amacı, Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Sağlık Yüksekokulu ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda, sağlıkla ilgili alanlarda öğrenim gören öğrencilerin radyasyon farkındalık ve radyasyondan korunma düzeylerini ortaya koyarak; radyasyon farkındalığının, radyasyondan korunma üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklem grubunu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören 585 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak üç bölümden (demografik özellikler, radyasyon farkındalığı ölçeği, radyasyondan korunma bilgisi ölçeği) oluşan anket kullanılmıştır. Araştırmada frekans dağılımı, yüzde dağılımı, ii aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerin yanı sıra, Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda sağlıkla ilgili alanlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin, radyasyon farkındalık düzeylerinin ve radyasyondan korunma bilgisi düzeylerinin orta seviyede olduğu ortaya çıkmıştır. Tıbbi görüntüleme teknikleri programı öğrencilerinin radyasyon farkındalık ve radyasyondan korunma bilgisi düzeylerinin, beklenildiği kadar yüksek olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte radyasyon farkındalığının,radyasyondan korunma bilgisi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve en fazla etkiye sahip olan alt boyutun ise fizik bilgisi olduğu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
It is known that the electronic devices produced by the very rapid developments in technology cause negative effects on living organisms. To facilitate life, these devices are used for diagnostic or therapeutic purposes and are exposed to radiation. It is observed that the level of knowledge about the radiation and damage of the society is insufficient. The aim of this research, Afyon Kocatepe University of Afyon Kocatepe University Atatürk Health College and vocational school of Health Services, health-related fields, students studying radiation awareness and radiation putting out the levels of protection; radiation protection radiation awareness, is to determine the impact. The sample of the research group, Afyon Kocatepe University School of health and Afyon Kocatepe University health services vocational school studying at 585 students. As the three parts of the data collection technique in the research (demographic characteristics, knowledge of radiation protection radiation awareness scale, scale) was used in the survey. Study the distribution of frequency distribution, percentage, arithmetic mean, standard deviation, in addition to the descriptive statistics, iv descriptive, such as Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), Structural Equation Modeling (SEM) used and applied. As a result of the study it's found out that the radiation awareness and knowledge of protection from radiation levels of university students studying at health-related areas are at intermediate level. Awareness and knowledge levels about protection from radiation and radiation awareness of the students at medical imaging techniques program is also not as high as expected. However, it's found out that radiation awareness has significant effect on knowledge about protection from radiation and the most effective sub dimension is physics knowledge