Jeoid tesipiti için güncel global jeopotansiyel modellerin GNSS/Nivelman verileriyle değerlendirilmesi
Evaluation of recent global geopotential models by GNSS/ Levelling data for geoid determination
  1. Tez No: 495178
  2. Yazar: MÜJDE AKÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Küresel harmonik katsayılardan ( Cnm , Snm ) oluşan global jeopotansiyel modeller, yeryuvarının dış çekim alanını belirlemek amacıyla kullanılırlar. Söz konusu katsayılar uydu yörünge bozulmaları, yersel gravite anomalileri ve altimetre verilerinden elde edilir.Bu katsayılara ilişkin standart sapma değerlerinden beklenen, modelin yeryuvarının dış çekim alanını en iyi biçimde temsil etmesidir.Gravite alanı belirleme amaçlı uydu misyonları ile yeni bir ivme kazanan global jeopotansiyel model belirleme çalışmaları doğruluk testinden geçirilir.Model doğruluğu, doğrudan doğruya modelden hesaplanan jeoit yüksekliği, gravite anomalisi, gravite bozukluğu ve çekül sapması bileşenlerinin yersel ölçüler kullanılarak karşılaştırma ile belirlenebilir.Modeller arasındaki karşılaştırma İç Batı Anadolu Bölgesinden alınan 100 TUTGA GPS/Nivelman verileri yardımıyla yapılmıştır.Bu karşılaştırmada amaç Türkiye jeoidi belirleme çalışmalarına en iyi katkıyı sağlayacak global jeopotansiyel modeli belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Global geopotential models comprised of spherical harmonic coefficients ( C nm, S nm ) are used to determine the outer gravitational field of the earth. Aforementioned coefficients are obtained from satellite orbit perturbations, terrestrial gravity anomalies and altimetry data.The expected value of the standard deviation for these factors, model external gravitational field of the earth is not represented in the best possible way. A new impetus with the purpose of determining gravity field satellite mission winning global geopotential model studies to determine the accuracy of the test is passed.Model accuracy of the geoid height is calculated directly from the model, gravity anomalies, gravity and vertical deflection components of the disorder determined by comparison using spatial dimensions.Comparison between models from the West Central Anatolia Region 100 TUTGA GPS / Leveling data is made with.Comparison between models is carried out by using error degree variances and GPS/Leveling data in Turkey.