Ni-W-B-X(X=Ta,Cr, Fe) alaşım sisteminin camlaşma kabiliyetinin geliştirilmesi
İmproving of glass forming ability of Ni-W-B-X(X=Ta,Cr, Fe) alloy system
- Tez No: 495182
- Danışmanlar: DOÇ. AYTEKİN HİTİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmadaki amaç, Ni-W-B metalik cam alaşımı esas alınarak nikel matrisli yüksek sertliğe ve yüksek tokluğa sahip metalik cam malzeme üretmektir. Üretilecek metalik cam malzemenin geniş bir kullanım alanı bulması için mümkün olduğunca yüksek kritik döküm kalınlığına sahip olması gerekmektedir. Yapılan ön çalışma sonucunda Ni51W31.6B17.4 metalik cam sisteminin kritik döküm kalınlığı 0.1 mm'dir. Bu kritik döküm kalınlığı bazı uygulamalar için yeterli değildir. Bu nedenle Ni51W31.6B17.4 metalik cam alaşımının kritik döküm kalınlığı tungsten yerine sistematik olarak molce %10, %15, %20 tantal, demir ve krom katkıları ile mümkün olabildiğince arttırılacaktır. Daha sonra malzeme karakterizasyon teknikleri ile camlaşma kabiliyeti incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to produce metallic glass material with nickel matrix high hardness and high toughness based on Ni-W-B metallic glass alloy. The metallic glassware to be produced must have as high a critical casting thickness as possible in order to find a wide use area. The critical casting thickness of the Ni51W31.6B17.4 metallic glass system at the end of the preliminary work is 0.1 mm. This critical casting thickness is not sufficient for some applications. For this reason, the critical casting thickness of Ni51W31.6B17.4 metallic glass alloy will be increased as much as possible by systematically replacing tungsten with 10%, 15%, 20% tantalum, iron and chromium additive. Then the ability to vitrify with material characterization techniques will be examined.