W-Ni-B ve W-Ni ağır alaşımlarının karşılaştırmalı sinterleme davranışları
The Comparative sintering behaviours of W-Ni-B and W-Ni heavy alloys
- Tez No: 127122
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LÜTFİ ÖVEÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
W-Ni-B ve W-Ni AĞIR ALAŞIMLARININ KARŞILAŞTIRMALI SİNTERLEME DAVRANIŞLARI ÖZET Bu yüksek lisans tezinde;W-Ni-B ve W-Ni ağır alaşımlarının karşılaştırmalı yüksek sıcaklık sinterleme davranışları incelenmiştir. W-Ni-B ağır alaşımının hazırlanabilmesi için öncelikli olarak W tozları akmışız kaplama yolu ile Ni, B kaplanmıştır. Öte yandan karşılaştırma seti olarak kullanılacak olan benzer bileşimdeki W-Ni ağır alaşım tozu, W ve Ni tozlarının karıştırılması suretiyle hazırlanmıştır. Hem akımsız kaplama yoluyla elde edilen kompozit tozların ağır alaşım hazırlama ve sinterleme süreçlerine olan etkileri hem de kaplama yoluyla sisteme giren B alaşım katkısının özellikle sıvı oluşum sıcaklıklarına ve sonuç mekanik özelliklere olan katkılarının tespiti literatürde çalışılmamış konular olup ilginçtir. Bu amaçla; öncelikli olarak mevcut Volfram tozları yüzey temizleme işlemlerine tabi tutulmuştur. Yüzeyi temizlenen tozlar hedeflenen banyolarda kaplanmış ve kaplanan bu tozların yaş analiz yöntemleriyle kimyasal bileşimlerinin tespitine gelinmiştir. Kaplama işlemlerinde temel hedef mümkün olduğunca saf Ni-B tabakalarının toz yüzeylerinde homojen birikimlerinin sağlanabilmesi olmuştur. Elde edilen tozlarda kaplama sonrası toz morfolojisinin incelenebilmesi amacıyla taramak elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılım spektrometresi (EDS) destekli çalışmalar yapılmış ve kaplama sonrası meydana gelen değişiklikler tespit edilmiştir. Kaplanmış tozların preslenebilirlik özelliğinin tespiti amacıyla 150 MPa ve 400 MPa gibi iki farklı basınçta presleme işlemi gerçekleştirilmiş ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelemeleri yapılmıştır. Daha sonra hedef %85W %15Ni-B bileşiminde akımsız kaplama yöntemiyle hazırlanan tozlara başlangıç W tozu ilavesiyle %85W %90W %95W içerecek şekilde W-Ni-B ağır alaşım bileşimleri hazırlanmıştır. Sisteme katılan B'un etkisini tespit edebilmek amacıyla toz karışımı suretiyle %85W %90W %95W içeriklerinde W-Ni xağır alaşımları karıştırma suretiyle hazırlanmış, preslenebilirlik ve yüksek sıcaklık sinterlenme davranışları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üretilen tüm numuneler üzerinden, yaş yoğunluk, sinterlenmiş yoğunluk ölçümleri ve optik mikroskopi ile mikroyapısal gözlemler gerçekleştirilmiştir. Seçilmiş numunelerin ise, elementel analiz destekli taramalı elektron mikroskobi (SEM + EDS) çalışmaları, X-Işınlan difraksiyonu ile faz analizleri ve farklı fazların mikrosertlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir. xı «t*-"SKT»
Özet (Çeviri)
THE COMPARATIVE SINTERING BEHAVIOURS OF W-Ni-B AND W-Ni HEAVY ALLOYS SUMMARY In this presented thesis, the comparative high temperature sintering behaviours of W-Ni-B and W-Ni heavy alloys, have been investigated. In order to prepare W-Ni-B heavy alloy, W powders have been electroless coated. On the other hand, the comparative set, which is W-Ni heavy alloy, has been prepared by mixing of W and Ni powders. Since it has not been studied so far in the literature, it is interesting to investigate not only the effects of composite powder preparation but also the effects of B addition that involves to the system during coating process, over sintering process during liquid phase formation and its effects over final mechanical properties. With this aim, first of all, possible oxide layers on Wolfram powders have been removed by a surface cleaning process. These cleaned powders have been coated in the previously optimized electroless bath and have been chemically analyzed so as to prove the chemical composition after coating process. The main target in coating processes, has been to gain homogenous layers of deposited Ni-B on wolfram powders. The morphological changes in coated powders have been observed via scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive spectrometer (EDS). To well define the pressing ability of coated powders, they have been pressed under 150 MPa and 400 MPa pressures and then observed under SEM. After preparation of 85% W 15% Ni-B composition, 90% and 95% W containing two other compositions have been gained by the addition of certain amounts of W powder in to this original composition. To determine the effects of B addition, 85%, 90% and 95% W containing, W-Ni powders have been prepared by mixing method as the comparative set so as to compare the pressing ability and sintering behaviours. Green density and sintered density values have been measured according to xiiArchimedes principle. Also optic microscopy and microstructural observations have been realized upon same samples. Whereas SEM+EDS studies, phase analysis with X-ray diffraction and micro hardness measurements are held only on selected processed samples. xui