Yeni polimer membranlar kullanılarak ağır metallerin sulu çözeltilerden değişik filtrasyon teknikleriyle ayrılması.
Removal of heavy metals from aqueous solutions using new polymer membranes by different filtration techniques.
  1. Tez No: 495183
  2. Yazar: MEHMET SAVRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada; Fe(III) ve Co(II) iyonlarının sulu çözeltilerden komplekssiz ve kompleksli olarak filtrasyonla ayrılması araştırılmıştır. Kompleks ajanı olarak aljinik asit polimeri kullanılmıştır. Fe(III) iyonlarının sulu çözeltilerden komplekssiz ortamda ayırma işlemlerinde poli(vinil alkol)/selüloz üzerine kaplama [poli(metil metakrilat-ko-etil akrilat)] ve poli(vinil alkol)/selüloz üzerine kaplama [1/3 (m/m) poli(5-bromo-1-benzofuran-2-il)(fenil)-O-metakrilketoksim-ko-2-(4asetilfenoksi-2-oksoetil-2 metakrilat -2/3 (m/m) (poli(metil metakrilat-ko-etil akrilat)] kompozit membranları kullanılmıştır. Membranların içeriğinin, basıncın, pH'ın ve çözelti konsantrasyonunun tutulma ve akıya etkileri çalışılmıştır. Co(II) iyonlarının komplekssiz ortamda filtrasyonunda; poli(vinil alkol)/selüloz üzerine kaplama [poli(metil metakrilat-ko-etil akrilat)] kompozit membranları kullanılmıştır. Membran içeriğinin, çözelti konsantrasyonunun, pH'ın ve basıncın tutulma ve akıya etkileri çalışılmıştır. Fe(III) ve Co(II) iyonlarının sulu çözeltilerden aljinik asit varlığında ayırma işlemlerinde de poli(vinil alkol)/selüloz üzerine kaplama [poli(metil metakrilat-ko-etil akrilat)] kompozit membranları kullanılmıştır. Membran içeriğinin, çözelti kosantrasyonunun, pH'ın ve basıncın tutulma ve akıya etkileri araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmada; en iyi tutulma % 0,75 (m/v) poli(vinil alkol)/selüloz 2 üzerine kaplama % 0,75 (m/v) [poli(metil metakrilat-ko-etil akrilat)] kompozit membranları kullanarak pH=4' te, 0,5×10-4 M derişimle Fe(III) çözeltisinde, 30 Psi basınçta ve 400 devir/dk karıştırma hızında Aljinik asit varlığında % 94,20 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study seperation of Fe(III) and Co(II) ions from aqeuous solutions was investigated for absence and presence of complex. Alginic acid polymer was used as complexing agents. Poly(methyl methacrylate-co-ethyl acrylate) covered on poly(vinyl alcohol)/cellulose and poly(methyl metacrylate-co-ethyl acrylate) covered on [1/3(m/m Poly(5-bromo-1-Benzofuran-2-yl)(phenyl)-O-methacrylketoxime-co-2-(4-acetylphenoxy-2-oxoethyl-2-methylacrylate)] composite membranes were used in the filtration of Fe(III) ions from aqueous solution for absence of complex The effects of content of membranes, pressure, pH and concentration of solution on the retention and flux were studied. Poly[(methyl methacrylate-co-ethyl acrylate)] covered on poly(vinyl alcohol)/cellulose composite membranes were used in the filtration of Co(II) ions for absence of complex. The effects of content of membranes, concentration of solution, pH and pressure on the retention and flux were studied. Poly[methyl methacrylate-co-ethyl acrylate] covered on poly (vinyl alcohol)/Cellulose composite membranes were used in the filtration Fe(III) and Co(II) ions from aqueous solution for presence of alginic acid. The effects of content of membranes, concentration of solution, pH and pressure on the retention and flux were studied. In this study; the best retention were found as 94,20 % by using 0,75 % (m/v) [Poly(methyl methacrylate-co-ethyl acrylate)] covered on 0,75% (m/v) poly(vinyl alcohol)/celluse 2 composite membranes at pH of 4, concentration of 0,5×10-4 M Fe(III), pressure of 30 and stirred velocity of 400 rev/min in the presence at alginic acid.