Oxadiazon ve pendimethalin herbisitlerinin muhtemel genotoksik etkileririnin komet ve mikronükleus test sistemleriyle araştırılması
Investigation of possible genotoxic effects of oxadiazone and pendimethaline herbicides by comet and micronucleus test systems
- Tez No: 495193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, tarım alanlarında yüksek verim elde etmek, kaliteyi arttırmak, istenmeyen organizmaları yok etmekte kullanılan ve hedef dışı organizmaları da etkileyebilen herbisitlerden Oxadiazon (OD) ve Pendimethalin (PM) herbisitlerinin Eisenia hortensis (E. hortensis) türü üzerine muhtemel genotoksik etkileri Komet ve Mikronükleus (MN) test yöntemleri kullanılarak belirlendi. E. hortensis sölomasitleriyle yapılan çalışmada Probit analiz yöntemi ile OD herbisitinin LD₅₀ dozu 0, 255 ppm ve PM herbisitinin LD₅₀ dozu 0, 243 ppm olarak bulundu. Araştırmada, OD ve PM herbisitlerinin 0,5xLD₅₀, LD₅₀ ve 2xLD₅₀ konsantrasyonları, 48 saat süreyle E. hortensis'lere uygulandı. Negatif kontrol grubu olarak distile su (dH₂O) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, possible genotoxic effects of Oxadiazon (OD) and Pendimethalin (PM) herbicides on Eisenia hortensis (E. hortensis) species from herbicides which are used in agricultural fields to increase quality, to eliminate unwanted organisms and to affect non-target organisms, comet and micronucleus (MN) test methods. In the study conducted with E. hortensis coelomocytes, the LD₅₀ values of OD herbicides were found to be 0, 255 ppm and the LD₅₀ values of PM herbicide were found to be 0, 243 ppm by Probit analysis method. In the study, concentrations of 0.5xLD₅₀, LD₅₀ and 2xLD₅₀ of OD and PM herbicides were applied to E. hortensis for 48 hours. Distilled water (dH2O) was used as a negative control group.