Bir modülüs foksiyonuna göre lacunary a- istatistiksel yakınsaklık
Lacunary a-statistical convergence with respect to a modulus function
- Tez No: 495201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, konunun tarihi geçmişi verilmiştir. İkinci bölümde, temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, reel sayı dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kuvvetli A-toplanabilirlik ve A-istatistiksel yakınsaklık ve onlarla ilgili kavramlar incelenmiştir. Beşinci bölümde, bir modülüse göre lacunary kuvvetli A-yakınsaklık ve lacunary A-istatistiksel yakınsaklık arasındaki bazı ilişkiler incelenmiştir. Altıncı bölümde, modülüs fonksiyonlarının bir dizisine göre lacunary kuvvetli A-yakınsaklık ve lacunary A-istatistiksel yakınsaklık arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of six parts. In the first chapter, the history of the subject is given. In the second part, basic definitions and theorems are given. In the third chapter, statistical convergence of real number sequences is examined. In the fourth chapter, strong A-summability and A-statistical convergence and concepts related to them are examined. In the fifth chapter, some relations between lacunary strong A-convergence and lacunary A-statistical convergence according to a modulus are examined. In the sixth chapter, the relation between lacunary strong A-convergence and lacunarya A-statistical convergence with respect to a sequence of modulus functions is investigated.