Fuzzy sayı dizilerinin yakınsaklığı
Convergence of fuzzy number sequences
- Tez No: 787835
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, ∆_p^m- operatörü ve üçgen fuzzy sayı dizileri kullanarak β.dereceden fuzzy istatistiksel yakınsak dizi uzayı tanımını verdik. Ayrıca ϕ- sınırsız bir modülüs fonksiyonu olmak üzere ∆_p^m- operatörü kullanarak β. dereceden fuzzy istatistiksel yakınsak dizi uzayı tanımını verdik ve toplanabilme ile ilgili olan kapsama teoremlerini inceledik. Ayrıca, fuzzy sayı dizileri için farklı modülüs fonksiyonları kullanarak β. dereceden ∆_p^m- lacunary istatistiksel yakınsaklık ve bir modülüs fonksiyonuna göre β. dereceden ∆_p^m- lacunary toplanabilirlik kavramını tanımlayarak bazı kapsama teoremleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we define the fuzzy statistical convergence sequence space of order β using ∆_p^m- operator and trapeziodal fuzzy sequences. Also, we give the definition of fuzzy statistical convergent sequence space of order β using ∆_p^m- operator, where ϕ- is an unbounded modulus function, and examine inclusion theorems related to summability. Furthermore, we define ∆_p^m- lacunary statistical convergence of order β using different modulus functions for fuzzy sequences and give concept of ∆_p^m- lacunary summability of order β according to a modulus function and some inclusion theorems.