Gerçek zamanlı izleme sistemleriyle bir elektrik dağıtım sisteminde güç kalitesi problemlerinin incelenmesi
Investigation of power quality problems in a power distribution system by using real-time monitoring systems
- Tez No: 495211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RECEP MİNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, gerçek zamanlı güç kalitesi izleme sistemiyle bir elektrik dağıtım sisteminde meydana gelen güç kalitesi olayları izlenmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan izleme ve yorumlama işlemleri için, Siirt Üniversitesi Kezer Kampüsü'nde bulunan dağıtım şebekesindeki en yüklü transformatörünün çıkışına bir güç kalitesi analizörü sistemi kurulmuştur. Bu sistem kullanılarak, üç ay boyunca gerçek zamanlı güç kalitesi ölçümleri yapılmıştır. Bu güç kalitesi analizörü ile sisteme ait akım, gerilim, güç, frekans gibi parametrelerin yanı sıra sistemde meydana gelen güç kalitesi olayları da kayıt altına alınmıştır. İlgili dağıtım sisteminde meydana gelen güç kalitesi verileri, bilgisayar ortamına aktarılmış ve daha sonra gerilim çökmesi, sıçraması, kesintisi, kırpışması, harmonik gibi güç kalitesi olayları sınıflandırılarak yorumlanmıştır. Güç kalitesi analizörü ile tespit edilen önemli güç kalitesi olayları, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde sınıflandırılmıştır. Tez çalışmasında ayrıca, bu güç kalitesi bozucu etmenlerin enterkonnekte şebekeye ve ölçüm noktasındaki tüketicilere olan etkilerini en aza indirmek için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, power quality events occurring in a power distribution system were watched and discussed by using a real-time power quality monitoring system. A power quality analyzer system for monitoring and discussing was installed to the output of fully loaded transformer located at the distribution network at Kezer Campus, Siirt University. Real-time power quality measurements were done for a three months time period. The parameters such as current, voltage, power and frequency of the system as well as power quality events occurring in the system are recorded by this power quality analyzer system. The data of power quality events occurring in the related distribution system were transferred to the computer and then power quality events, such as voltage sag, voltage swell, voltage outage, flicker and harmonics were investigated and classified. The underlying events recorded by the power quality analyzer were classified in accordance with national and international standards. Furthermore, in this thesis, some suggestions were presented to minimize the impact of these power quality distortions on interconnected network and to the consumers at the measurement points.