The effects of dosages of vermicompost and NP on plant growth and nutrient content of hyacinth (Hyacinthus sp.) in ecological conditions of Si̇i̇rt
Siirt ekolojik koşullarında sümbül (Hyacinthus sp.) bitkisinin gelişimi ve besin elementi içeriği üzerine vermikompost ve NP dozlarının etkileri
- Tez No: 495212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÇIĞ, DOÇ. DR. NALAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 2016-2017 yılları arasında Siirt Üniversitesi'nde yürütülmüştür. Çalışmada sümbüle (Hyacinthus orientalis L.“Purple Star”) 25 g/soğan (V1), 50 g/soğan (V2) ve 75 g/soğan katı solucan gübresi (vermicompost) ile 2 kg/da (NP1), 4 kg/da (NP2) ve 8 kg/da (NP3) azot-fosfor (NP) gübreleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda bitki gelişimi ile yapraklardaki ve soğanlardaki besin elementi içeriği ortaya koyulmuştur. Bitki gelişim kriterleri sonuçlarına göre, ilk çiçeklenme zamanına ait en yüksek ortalama 136,35 gün, tam çiçeklenme 138,38 gün, hasat zamanı 140,92 gün kontrol uygulamasında; yaprak sayısı 5,710 adet, yaprak uzunluğu 128,28 mm, floret çapı 28,140 mm, sap kalınlığı 13,507 mm V1; çiçek çapı 66,96 mm V2; çiçek boyu 116,33 mm, floret sayısı 37,690 adet, floret boyu 26,768 mm, yaprak çapı 28,86 mm ve bitki boyu 179,547 NP3 uygulamalarında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the campus of Siirt University between 2016-2017 years. Solid worm fertilization (vermicompost) at dosages of 25 g/bulb (V1), 50 g/bulb (V2), 75 g/bulb (V3) and 2 kg/da (NP1), 4 kg/da (NP2), 8 kg/da (NP3) Nitrogen-Phosphorus (NP) were applicated on plant growth and nutrient content of hyacinth (Hyacinthus orientalis L.“Purpe Star”). According to the results plant grwoth criteria, the highest mean on control treatment fırst flowering time 136,35 days; full flowering time 138,38 days, harvest time 140,92 days and the highest mean on V1; leaf number 5,710, leaf height 128,28 mm, floret diameter 28,140 mm, stalk thickness 13,507 mm; and the highest mean on V2; flower diameter 66,96 mm, and the highest mean on V3; flower height 116,33 mm and the highest mean on NP1; floret number 37,690 and the highest mean on NP2; floret height 26,768 mm, and the highest leaf diameter 28,86 mm and plant height 179,547 mm were obtained in NP3.