HT-29 insan kolorektal kanser hücre hattında Emodin'in MİR-25 ifadesine etkisi
The effect of Emodin on MIR-25 expression in HT-29 human colorectal cancer cell line
- Tez No: 495215
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kanser anormal gen ifadesine bağlı olarak kontrolsüz hücre bölünmesi, apoptoz inaktivasyonu, metastaz, anjiogenez gelişimi ile karakterizedir. Kolorektal kanserler ölüm oranları bakımından üst sıralarda yer almaktadır. Antikanser özellikleri gösteren birçok bileşik yaygın olarak kullanılmaktadır. Rheum türlerinin kök ve toprak altı gövdelerinde bulunan aktif bir antrakinon bileşiği olan Emodin (1,3,8-trihidroksi-6-metilantraquinon) tümör büyümesini engelleyici özellik göstermektedir. Hücre gen ifadesindeki değişikliklerle yakından ilişkili olan kanserlerde, bu amaçla birçok gen ifadesine etkili kimyasal ve bunların etki mekanizmaları açıklığa kavuşturulmuştur. Mikro RNA (miRNA) gen ifadesi düzenlenmesinde yer alan diğer bir önemli moleküldür. MiRNA moleküllerinin çeşitli kanser türlerindeki ifade farklılığı bazı hücresel mekanizmalarla ilişkilendirilmiştir. MikroRNA-25 (miR-25) hem onkogen hem de tümör baskılayıcı olarak hücrelerde işlev görmektedir. Bu çalışmada, bir kolorektal kanser hücre hattı olan HT-29 hücrelerinde, emodinin miR-25 ifadesine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Hücre kültürü yapılarak hücre proliferasyonu ve apoptoz için uygulanacak kimyasalın süre ve dozları belirlenmiştir ve miR-25 ifadesine bakılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda IC50 ve AP50 değeri 55µM olarak saptanmıştır. Emodinin hücre döndüsünde siklin D1 üzerinden bir etkisi bulunmamaktadır. Emodin miR-25 ifadesini artırmakta ve survivin ifadesini baskılayarak da apoptozu indüklemektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is characterized by uncontrolled cell division, inactivation of apoptosis, metastasis, and development of angiogenesis depending on abnormal gene expressions. Compared with other types of cancer, colorectal cancer is at the top considering mortality. Many compounds which have anticancer properties are widely used. Emodin (1,3,8-trihidroksi-6-metilantraquinon), which is located into root and rhizome of Rheum species and is an active compound for anthraquinone, exhibits obstructing tumor growth. For this purpose, many chemicals affecting gene expression and their impact mechanisms are enlightened in cancers related closely to modifications of cell gene expressions. Another crucial molecule is micro RNA (miRNA) for organizing gene expression. Differences of miRNA expression in various cancer types are linked with some cellular mechanisms. MicroRNA-25 (miR-25) takes charge as both oncogene and tumor suppressor in cells. In this study, we aimed to investigate the effect of emodin on miR-25 expression in HT-29 which is a cell line of colorectal cancer. For this purpose, we used cell culture to determine duration and dose of chemicals for cell proliferation and apoptosis. Then, we assessed expression of miR-25. As a result of the data, IC50 and AP50 were determined as 55 μM. There is no effect of emodin on the cyclin D1 in the cell cycle. Emodin increases expression of miR-25 and also induces apoptosis by suppressing the expression of survivin.