Kolon kanseri hücre hattında borik asitin sitotoksik ve apoptotik etkisinin İn Vitro yöntemler ile araştırılması
Investigation of the cytotoxic and apoptotic effects of boric acid on colon cancer cell line with In Vitro methods
  1. Tez No: 935708
  2. Yazar: MELİSA SÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kolorektal kanser dünyada en sık görülen ikinci kanser türüdür. Borik asidin çeşitli kanser hücrelerini engellemedeki etkinliği bildirilmiştir. Birçok çalışmada, doğal (bitkisel kökenli) veya kimyasal (doğal veya sentez) bileşiklerin kemoterapötik ajanların etkinliğini değiştirdiği ifade edilmiştir. Çalışmanın amacı, borik asidin sisplatin ile kombinasyonunun kolorektal adenokarsinom hücre hattı (HT-29) üzerine sitotoksik ve apoptotik etkisinin moleküler yöntemler ile araştırılması ve potansiyel bir tedavi stratejilerinin değerlendirilmesidir. HT-29 insan kolon kanseri hücre hattında borik asit ve sisplatinin sitotoksik etkileri MTT analizi kullanılarak belirlendi ve bu doğrultuda çalışma grupları (Kontrol, Borik asit, Sisplatin, Sisplatin+Borik asit) oluşturuldu. Apoptoz, Bax, Bcl-2 ve P53 markerları kullanılarak immünositokimyasal yöntemlerle analiz edildi ve hücre tabanlı çizik testi ile de yara iyileştirme potansiyeli değerlendirildi. Elde edilen tüm sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the second most common type of cancer in the world. The effectiveness of boric acid in inhibiting various cancer cells has been reported. In many studies, it has been stated that natural (plant-based) or chemical (natural or synthetic) compounds change the effectiveness of chemotherapeutic agents. The aim of the study was to investigate the cytotoxic and apoptotic effects of the combination of boric acid and cisplatin on the colorectal adenocarcinoma cell line (HT-29) using molecular methods and to evaluate potential treatment strategies. Cytotoxic effects of boric acid and cisplatin in HT-29 human colon cancer cell line were determined using MTT analysis and study groups (Control, Boric acid, Cisplatin, Cisplatin+Boric acid) were created accordingly. Apoptosis was analyzed by immunocytochemical methods using Bax, Bcl-2, and P53 markers, and wound healing potential was evaluated by cell-based scratch test. All results were analyzed statistically.