Aydın ili koşullarında yetiştirilen siyah-alaca esmer ve simmental ırkı besi sığırlarının davranış özelliklerinin mevsimsel olarak değişimi üzerine bir araştırma
A study on the seasonal changes of behavioural characteristics of holstein-friesian, brown swiss and simmental fattening bulls reared in the conditions of Aydin province
- Tez No: 495216
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de besicilerin en fazla tercih ettiği Siyah-Alaca (SA), Esmer (ESM) ve Simmental (SİM) ırkı tosunların davranış özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aydın ilinde özel bir besi işletmesinde yürütülen araştırmanın hayvan materyalini 148 gün beside tutulan 10 baş SA ve 8 baş ESM ırkı tosun (I. Grup) ile 177 gün beside tutulan 7 baş SA ve 10 baş SİM ırkı tosun (II. Grup) oluşturmuştur. Besiye 22 Şubat 2014 tarihinden başlanmış, ilk gruptaki tosunlar 9 Temmuz 2014'de, ikinci gruptaki tosunlar ise 7 Ağustos 2014 tarihinde kesilmişlerdir. Çalışmada besi hayvanlarına ait davranışlar 22 Şubat-2 Ağustos tarihi arasında haftanın bir günü 6:00, 9:00, 12:00, 14:00, 17:00, 20:00 ve 23:00 saatlerinde bir saat boyunca 10 dakikalık periyotlar ile tarama örnekleme tekniğiyle belirlenmiştir. Verilerin istatistik analiz öncesinde toplam yüzdelik değerleri üzerinden transformasyonu yapılmıştır. Hayvanların gün içerisindeki geviş getirme, ayakta durma, yatma, yürüme, yem tüketimi, su içme, atlama, dövüş, gübreleme ve idrar yapma davranışları kaydedilmiştir. I. Grupta yer alan SA ve ESM ırk tosunlarda geviş getirme, su içme, gübreleme ve idrar yapma, II.
Özet (Çeviri)
In this study, the behaviors of fattened Holstein-Friesian (HF), Brown Swiss (BS) and Simmental (SIM) bulls the most preferred by Turkish beef producers were determined. Animal material of the study were obtained on a private feedlot located in Aydın Province, in the first group with 148 days 10 HF and 8 BS, (I. Group) and in the second group with 177 days 7 HF and 10 SIM, (II. Group) fattening period were used. The fattening period was started on 22 February, 2014 and I. Group on 9 July, 2014 and II. Group on 7 August 2014 were slaughtered. In the study, the behaviors of the fattening bulls were determined from 22 February to 2 August for one day in a week at 6:00, 9:00, 12:00, 14:00, 17:00, 20:00 and 23:00 for one hour at 10 min periods with scanning sampling technique. Prior to statistical analysis of the data, the total percentile values were transformed. During the day, rumination, standing, lying, walking, feeding, drinking, mounting, agonistic, defecating and urinating behaviors of animals were recorded.