Karabuğday bitkisinin kuru otu ya da silajının besin değeri ile süt keçilerinde süt verimine etkilerinin belirlenmesi
The nutritive value of buckwheat hay or silage and its effect on milk yield of dairy goat
- Tez No: 495218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRHAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada karabuğday otunun farklı şekillerde muhafazasının otun besin değeri, silaj kalitesi ve Saanen ırkı süt keçilerinde süt verimi (SV) üzerine etkileri araştırılmıştır. Karabuğday hamur olum döneminde silaj makinası ile hasat edilerek doğrudan silolanmış, %35 kuru madde (KM) içeriğine kadar tarlada soldurularak silolanmış ya da kurutulmuştur. Karabuğdaylar besin değeri belirlenerek süt keçisi denemesinde kullanılmıştır. Keçi denemesi her grupta 6 baş olmak üzere 24 baş süt keçisi ile 35 gün süre ile yürütülmüştür. Soldurma ile silajların laktik asit içerikleri artmış, amonyak-N içerikleri ve enterobakteri sayıları düşmüş, KM kazanımları %14.2 daha yüksek olmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine the effect of different conservation methods of buckwheat nutritive value, fermentation quality and on intake and milk yields of saanen dairy goats. Green buckwheat was harvested at dough stage and either ensiled directly or wilted up to 35% dry matter (DM) content before ensiling. A part of buckwheat field was harvested for hay production. Buckwheat (two silage form and hay) was included to the dairy saanen goat total mixed ration (TMR) at a level of 20%. A total of 24 goats were used and they were divided into four groups. Goats were fed four different total mixed rations containing two silage, hay and control group. Wilting increased lactic acid (P0.05) among the four groups.