Manyeto-reolojik sönümleyici ile demiryolu köprü titreşimlerinin kontrolü
Vibration control of railway bridges using magnetorheological dampers
  1. Tez No: 495260
  2. Yazar: MURAT EMRE YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, parametreleri bilinen gerçek bir demiryolu köprüsünün hareketli yük altında titreşimleri analiz edilmiş ve bu titreşimler bulanık mantık kontrol algoritması tabanlı çalışan Manyeto‐Reolojik (MR) sönümleyici ile bastırılmıştır. Çalışmada parametreleri bilinen, tek kirişli (single‐span) gerçek bir demiryolu köprüsü seçilmiş ve buna ait yapısal parametreler kullanılmıştır. Dinamik titreşim analizlerini gerçekleştirmek için köprü, Euler‐Bernoulli kiriş teorisi kullanılarak basit mesnetli, homojen ve enine kesitli olarak modellenmiştir. Sürekli bir sistem olarak matematik modeli oluşturulan köprü Petrov‐Galerkin yöntemiyle ayrıklaştırılmıştır. Köprünün uçlarına simetrik ve çapraz pozisyonda iki adet MR sönümleyici yerleştirildiği düşünülerek titreşimlerin bastırılması hedeflenmiştir. MR sönümleyiciler ise bulanık mantıklı kontrol algoritması yardımıyla simülasyon ortamında kontrol edilmiştir. Köprü titreşimleri, taşıtın farklı hız ve yükleri için çeşitli senaryolarda analiz edilmiştir. Yapılan bu analizler sonucunda hareketli yüke maruz kalan köprü üzerinde yer değiştirme, hız ve ivme değerleri kontrolörlü ve kontrolörsüz olarak hem zaman hem de frekans alanında incelenmiştir. Her iki alanda elde edilen cevaplar, uygulanan yarı aktif kontrolün performansını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the vibrations of a real railway bridge under moving loads are analyzed and these vibrations are suppressed using Magneto‐Rheological (MR) damper working with a fuzzy logic control algorithm. In the study, a real single‐span railway bridge with known parameters was selected and its structural parameters were used. In order to conduct dynamic vibration analysis, the bridge is modeled as simple support, homogeneous and cross‐section by using Euler‐Bernoulli beam theory. As a continuous system, the mathematical model bridge is discretized through the Petrov‐Galerkin method. It was aimed to suppress the vibrations by considering that two MR dampers are placed symmetrically and diagonal to the ends of the bridge. MR dampers are controlled in the simulation through the fuzzy logic control algorithm. Bridge vibrations have been performed in various scenarios for different speeds and loads of the vehicle. As a result of these analyses, the displacement, velocity and acceleration values on the bridge subjected to moving load have been investigated both in time and frequency domain with and without the controller. The responses obtained from both areas revealed the performance of the applied semi‐active control.