Amorf ferromanyetik maddelerde metteucci ve manyeto-indüktif etkiler
  1. Tez No: 29762
  2. Yazar: HASAN MALKAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, teknolojik açıdan önemli uygulama alanına sahip olan FeSiB ve CoSiB amorf ferromanyetik tellerin dairesel yöndeki manyetik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, tele AC bir akım uygulanarak telin iki ucu arasında oluşan eL voltajı ölçülmüştür. Ayrıca telin uzunluğu doğrultusunda tele AC dış bir manyetik alan uygulanarak yine telin iki ucu arasında oluşan Matteucci voltajı ölçülmüştür. Bunlara ek olarak ısıl işlemlerin tellerin dairesel yöndeki magnetik özelliklerine olan etkileri incelenmiştir. Elde edilen bu sonuçlan kullanarak ısıl işleme tabi tutulmamış ve tutulmuş olan tellerin manyetik yapılan tartışılmıştır ve ısıl işlem görmüş FeSiB alaşımlı tel için yeni bir domain yapısı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the circumferential magnetic properties of FeSiB and CoSiB amorphous ferromagnetic wires are investigated which have a vide variety of application in technology. So, the induced eL. voltage between both ends of the wire were measured by applying an AC current through the wire. Also, induced Matteucci voltage between both ends of the wire were measured by applying an external AC magnetic field in wire axis direction Moreover the effect of furnace annealing on the circumferential properties were studied. Using obtained results the magnetic structure of as-cast and annealed wire were discussed and a new domain structure for annealed FeSiB wire was proposed.