Elektrikli kapsüllerin fonksiyon zamanına etki eden parametrelerin incelenmesi
Examination of the parameters affecting the functional time of electrical primers
- Tez No: 495262
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA JALE GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bir ülkenin savunmasında en önemli unsur silah ve mühimmattır. Kritik bir konu olan milli savunmada kullanılan tüm ekipmanların dışa bağımlı olmadan tamamen yerli imkânlarla üretilebilir olması o ülkenin savunma sistemini güçlendiren en önemli kriterlerden birisidir. Kara savaşlarının önemli bir parçası olan tank sistemlerinde kullanılan mühimmatlar, ülkemizin milli savunma sanayinde öncü kuruluşu olan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından yerli imkânlarla üretilebilmektedir. Altay Tank Projesi ile 120 mm tank mühimmatları ihtiyaçları da yine MKE tarafından karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada tank mühimmatı sisteminin ilk ateşleme parçası olan elektrikli kapsüllerin tasarımları ve tasarımı etkileyen parametreler üzerinde çalışılmış ve farklı yapılarda üretilen kapsüllerin gösterdikleri sonuçlar incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmalar için gerekli numuneler MKE Mühimmat Fabrikası ve Kapsül Fabrikası tarafından üretilmiş ve testler de yine Mühimmat Fabrikasının ilgili birimleri ile birlikte yürütülmüştür. Çalışmada mühimmat kavramının iyi anlaşılabilir olması için literatür araştırmasında önce“patlama”ve“patlayıcı maddeler”le alakalı geniş bilgi verilmiş ve daha sonra“mühimmat”kavramı anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın savunma sanayine benzer konularla ilgili ileride yapılacak veya yapılması öngörülen çalışmalar için bir kaynak olması temenni edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important elements in the defense of an country are weapons and ammunition. It is one of the most important criteria which strengthens the defense system of the country that all the equipments used in the national defense can be produced with the local possibilities without being dependent on the outside. Ammunitions used in tank systems which are an important part of the land battles can be produced by domestic facilities by the Mechanical and Chemical Industry Company which is the leading organization in the national defense industry of our country. Altai Tank Project and 120 mm tank ammunition needs are also supplied by MKEK. In this study, the design of electrical primers that the first firing part of the tank ammunition system, and the parameters affecting the design have been studied and the performances of the primers produced in different configurations have examined and compared. Primers required for the study have been produced by the MKE Ammunition Factory and the Pyrotechnics Factory and the tests have been carried out together with the related units of the Ammunition Factory. Comprehensive informations about“explosion”and“explosive materials”have firstly been cleared up in literature research part in order to make the concept of ammunition in the study well understandable and then tried to explain the concept of“ammunition”. It is hoped that this study will be a resource for future work or foreseen work on similar issues related to the defense industry.