Çoklu fotoğrafların üç boyutlu rekonstrüksiyonunu yapan yazılımların performans ölçümü
Performance evaulation of softwares that makes three dimensional reconstruction of multiple photos
- Tez No: 495273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Üç boyutlu modeller günümüzde birçok endüstrinin ihtiyacı haline gelmiştir. Sinema endüstrisi, bilgisayar oyunları, mimarlık ve sanal çevreye ihtiyaç duyulan her alanda üç boyutlu modeller kullanılmaktadır. Hareket ile nesne oluşturma -SFM (Structure From Motion) ise bütün bu üç boyutlu model ihtiyacı içerisinde, var olanı modellemeyi sağlayan düşük maliyetli fotogrametri tekniğidir. Bu teknik, çekilmiş bir dizi 2D fotoğrafı, 3D model üretmek için kullanır. Geleneksel fotogrametrik teknikler, model oluşturabilmek için kamera, yer kontrol noktaları gibi geometrik parametrelere ihtiyaç duyar. SFM, geleneksel fotogrametrinin aksine fotoğraflar üzerinden bütün bu parametreleri otomatik olarak üretir. Bu çalışmada, mimari nesnelerin SFM ile modellenmesi için optimum fotoğraf çekim stratejileri araştırılmış ve VisualSFM yazılımı ile deneyleri yapılmıştır. Oluşturulan stratejiler doğrultusunda Mersin'in Tarsus ilçesinde yer alan Kleopatra Kapısı, VisualSfm ve CMPMVS kolobrasyonu, Autodesk Remake ve Agisoft Photoscan yazılımları kullanılarak 3D rekonstrüksiyonu üretilmiştir. Farklı yazılımların oluşturdukları 3D rekonstrüksiyon, lazer tarama karşısında doğrulukları CloudCompare ile incelenerek bir performans analizi gerçekleştirilmiştir. Ortaya konulan performans analizleri doğrultusunda, çoklu fotoğraflardan 3D rekonstrüksiyon yazılımları ile mimari nesnelerin ifadesinin güvenirliğine ve mimarlık disiplinine olabilecek katkıları öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, three-dimensional models have become a necessity for many industries. They are used in cinema industry, computer games, architecture and any field in need of virtual environment. Creating and object – SFM (Structure From Motion) is a low cost photogrammetry technique, which provides modeling an existing object, in this necessity of 3D models. This technique uses a series of 2D photographs to build a 3D model. Traditional photogrammetry techniques demands geometric parameters such as camera and ground control points to build a 3D model. Unlike traditional techniques, SFM automatically produces these parameters from photographs. In this study, optimum photo shoot strategies are researched for modeling architectural objects with SFM, and experiments are made with VisualSFM software. 3D reconstruction of Cleopatra Gate, which located in Tarsus district of Mersin, is produced with VisualSFM and CMPMVS collaboration, Autodesk Remake and Agisoft Photoscan softwares, in line of forged strategies. Accuracy comparison of 3D reconstruction model with laser scanning, built with various softwares, analyzed with CloudCompare and a performance analysis is provided. In the direction of performance analysis, reliability of expression of architectural objects with 3D reconstruction softwares from multiple photographs, and its contribution to architecture discipline is foreseen.