Tatil köylerinde gürültünün tasarım kriteri olarak alınmasının önemi: Bir örnek kapsamında değerlendirmeler
The importance of taking noise as a design criteria in holiday resorts - An example evaluation
  1. Tez No: 495274
  2. Yazar: ÖZGE GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gürültünün, insan sağlığını, yaşam kalitesini ve çevreyi olumsuz etkileyen önemli bir sorun olduğu bilinmektedir. Son yıllarda artan gürültü kirliliğinin insan sağlığına fiziksel ve psikolojik etkisinin azaltılması üzerine çalışmalar artmaktadır. Yasalar ve yönetmeliklerle çevresel gürültünün denetlenmesi amaçlanmaktadır. Turizmin gelişmesinde güneş, doğal ve tarihi güzelliklerin yanı sıra, konaklama tesislerinin mimari nitelikleri de önemli unsurlardasır. İnsanların bütün yılın yorgunluğu üzerinden atmak için gittikleri tatil köylerinde, akustik konforun ve gürültü denetiminin sağlanması müşteri memnuniyeti için önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Tatil köylerinin, kapalı alanlarında yapı kabuğu ile gürültü denetimi sağlanabilirken, geniş açık alanlara sahip bu tesislerde açık alan gürültülerinin denetimi gerekmektedir. Tatil köylerinde işitsel konfor koşullarının gerektiği gibi sağlanabilmesi açısından, mimari tasarımın her aşamasında, gürültü etkeni bir tasarım parametresi olarak ele alınmalıdır. Tez kapsamında, Antalya Belek'te bulunan bir tatil köyünün, açık alanlarındaki gürültüden etkilenme durumunun belirlenmesine ve denetiminin sağlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Açık alan gürültü kaynakları olan havuz, restoran, bar, animasyon alanları, amfi-tiyatro, çocuk parkı gibi birimlerin oluşturduğu gürültünün tatil köyü kullanıcıları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla günün farklı zaman dilimlerine yönelik gürültü haritaları hazırlanmıştır. Mevcut durum sorunları belirlendikten sonra limit değerlerin üzerinde gürültüye maruz kalan alanlarda gürültü engeli uygulaması yapılarak, gürültü haritalarıyla engel etkinliği incelenmiştir. Karşılaştırmalı değerlendirmeler ile tatil köylerinde sonradan gerçekleştirilecek önlemlerin ne oranda etkili olacağı örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that noise is an important problem that negatively effects human health, quality of life and environment. In recent years there has been an increase in work on reducing the physical and psychological effects of increased noise pollution on human health. It is aimed to control environmental noise with laws and regulations. In the development of tourism; natural and historical beauties as well as the architectural qualities of accommodation facilities are important elements. In holiday villages where people are going to throw over the tiredness of an entire year, ensuring acoustic comfort and noise control is an important factor for customer satisfaction. While holiday villages can provide noise control with their façade and wall details in closed areas, it is necessary to inspect the open area noises in these facilities with large open spaces. Comfortable holiday villages will emerge with a holistic approach, where the issue of noise is handled as design element from the very beginning of architectural design. Within the scope of the thesis, a holiday village in Belek, Antalya, has been carried out to determine the situation affected by the noise in the open areas. Noise maps have been prepared according to the different time periods of the day in order to determine the effect of open space noise sources such as pool, restaurant, bar, animation areas, amphitheater, children park. After the present situation problems are determined, noise barriers are applied to the areas exposed to noise above the limit values, and its effectiveness investigated via noise maps. Comparative evaluations have exemplified how effective will be the noise barriers that implemented later in the holiday villages design.