Elektrikli araç şarj istasyonlarının şebekeye entegrasyonu, modellemesi ve güç akış analizi
Integration, modeling and power flow analysis of the electric vehicle charging stations in the network
- Tez No: 495279
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında,“Elektrikli Araçlar”kavramı genel olarak incelenmiş, dünyadaki elektrikli araç ve şarj tiplerinin incelemesi yapılmış, sonrasında da elektrikli araç şarj istasyonlarının elektrik şebekesine entegrasyonu ve güç akış analizleri hakkında çalışma yapılmıştır. Güç akış analizleri yapılırken şebeke modellemeleri için de“CYME Dist”güç sistem analiz programından yararlanılmıştır. Bu analizi yaparken bir trafo ile beslenen bir kendi içinde bir şebekeye sonradan eklenmesi muhtemel farklı tipteki elektrikli şarj istasyonlarını ekleyerek şebekeye etkisi ve trafoya yük olarak ne kadar etki ettiği incelenmiştir. Ayrıca aynı şebeke yapısını trafodan bağımsız sadece güneş panelleri ile besleyerek kendi içinde ada modu şeklinde çalışması da incelenmiştir. Çalışmamda ek olarak elektrikli şarj istasyonlarının iç yapısıda genel olarak incelenmiştir. Tüm bu çalışma sürecinde elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, elektrikli araç sayısının hızla artışı neticesinde şarj istasyonlarının sayısının artması mevcut şebeke ile karşılanması pek mümkün olmayan bir yük talebi sorunu ile bizleri karşı karşıya bırakmatadır. Bu sorunun aşılmasında özellikle şebekelerin bir an önce akıllı şebeke konseptine uygun modernizasyonları sağlanmalıdır. Akıllı şebekeye geçiş için yapılacak olan yatırımlar şebekeye gelecek olan bu ekstra yükü karşılamak adına yenilenebilir enerji kaynaklarının da mevcut şebekeye entegrasyonu konusunda büyük bir pay sahibi olacaktır. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının da akıllı şebeke ile daha verimli bir şekilde kullanılması ile beraber elektrikli araçlarının getireceği bu ekstra yükleri şebekenin karşılaması mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the concept of“Electric Vehicles”was examined in general, the electric vehicles and chargers of the world were examined, and then the integration of the electric vehicle charging stations into the electricity network and the power flow analysis were studied. While performing power flow analysis,“CYME Dist”power system analysis program was used for network modeling. In this analysis, it has been examined how much it influences to the network and effects as a transformer load, by adding different types of electric charging stations which are likely to be added to a network which is fed by a transformer. In addition, it has been studied that the same network structure works in the island mode itself by feeding only the solar panels independently of the trafod. In addition to my work, the internal structure of electric charging stations has been examined in general. When the results obtained in this whole working process are evaluated, we are confronted with a load demand problem which is unlikely to meet the increase of the number of charging stations with the current network due to the rapid increase of the number of electric vehicles. If this problem is overcome, especially the networks should be provided with the modernization suitable to the smart grid concept as soon as possible. The investments to be made to the smart grid will have a big share in the integration of the renewable energy sources in the existing network in order to meet this extra burden to the network. Especially with renewable energy sources being used more efficiently with smart grid, it will be possible for the network to meet these extra burdens of electric vehicles.