Klima ısı değiştirici manifoldunun iyileştirilmesi
Improvement of heat exchanger manifold in air conditioner
  1. Tez No: 495282
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA BURCU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez kapsamında, bir split klima ünitesinin dış ünite ısı değiştiricisine ait manifolt iyileştirmesi çalışılmıştır. İyileştirmenin amacı, split klimanın mevcut tasarımının kapasitesini sabit tutarak, daha az malzeme kullanacak yeni bir tasarım gerçekleştirmektir. Tasarım sonucu deney numuneleri hazırlanmıştır. Mevcut tasarım ve yeni tasarım manifoldların kullanıldığı split klima deney numunelerine, TS14511 standardına uygun ısıtma ve soğutma kapasitesi testleri yapılmıştır. Test sonuçları matematiksel model ve istatistik araçları da kullanılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis, improvement of a split air conditioner's outdoor unit heat exchanger manifold design is studied. The aim of the improvement is designing a new manifold that uses less material and performing same capacity with existing design. Test samples are produced according to new design. Split air conditioners that have existing design and new optimised design are tested according to TS14511 standard. Cooling and heating capacity tests are done and compared. With an analytic model and statistic tools, test results are validated.