Güç faktörü düzeltme devrelerinin karşılaştırmalı analizi ve uygulama devrelerinin gerçekleştirilmesi
Comparative analysis of power factor correction circuits and implementation of application circuits
- Tez No: 495283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİYE HÜLYA OBDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı TV uygulamaları için üretilen güç kaynağı devrelerinde ihtiyaç duyulan PFC devre topolojosi ve kontrol yöntemlerini çeşitli yönlerden araştırmak ve ihtiyaç duyulan güç seviyesine göre hangi PFC topoloji ve kontrol yönteminin en uygun olacağının bir araştırmasını sunmaktır. Bu amaçla TV uygulamalarında çokça kullanılan PFC devreleri incelenmiş ve güç seviyesine göre devrelerin güç faktörü performansı ve verimi karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Bu tez kapsamında üç farklı tür PFC devresi, sınır akım modlu (SİM, BCM) yükseltici dönüştürücü PFC, faz farklı çalışan paralel BCM yükseltici dönüştürücü PFC ve yarım köprü ortalama akım modlu (ACM) yükseltici dönüştürücü PFC devreleri tasarlanıp detaylı simülasyonları yapılarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu üç devrenin prototipleri üretilip deneysel sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate various aspects of PFC circuit topologies and control methods required for power supply circuits for TV applications and to present a study of which topology and control method would be most suitable for the required PFC structure greater than 200 W power levels. For this purpose, PFC circuits which are mostly used in TV applications are examined and power factor performance and efficiency comparison of power circuits are presented. In this thesis, three different types of PFC circuit, boundary conduction mode (BCM) boost PFC, 180° phase shift interleaved BCM boost PFC and average current mode control (ACM) semi-bridgeless boost PFC circuits have been designed and detailed simulations have been carried out. Also prototypes of these three circuits were produced and experimental results were presented comparatively.