Palet optimizasyonu ve boya fabrikasında bir uygulama
Pallet optimization and an application in paint company
- Tez No: 495287
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sürdürülebilirlik yaklaşımının hayatımıza girmesiyle kullan-at ekonomik modeli yerine bir ürünün birden fazla kullanılabileceği kapalı çevrim ekonomik modeller ilgi görmeye başlamıştır. Yapılan literatür çalışması sonucunda iade edilebilir taşıma araçları ile ilgili çalışmaların çok az olduğu ve mevcut çalışmalarında daha çok takip edilebilirlik ve yönetim modelleri üzerine yoğunlaştığı görülmüştür. Bu tez çalışmasında iade edilebilir taşıma araçlarından uygulamada en sık karşılaşılan paletler ele alınmıştır. Bir boya fabrikasındaki palet süreçleri incelenmiş ve mevcutta kullanılan ahşap palet için bir model oluşturulmuştur. Mevcut durum için optimum palet sayıları ile toplam maliyet minimize edilmiştir. Ardından ahşap paletlere bir alternatif olarak dayanıklılığı ve taşıma kapasitesi daha fazla olan plastik paletler önerilerek deneyimsel yeni bir model oluşturulmuştur. Her iki model de GAMS optimizasyon programında karma tamsayılı doğrusal programlama modeli (MILP) ile çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar kıyaslandığında plastik palet tercih edildiğinde kullanılan palet miktarının azaldığı ve toplam maliyette % 33'lük bir düşüş sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the introduction of sustainability approach to life, closed-cycle economic models, where a product can be used more than once, have begun to attract interest. As a result of the literature review, it is seen that the studies about returnable transport items are very few and the current studies focus more on asset visibility and management strategies. In this thesis, the most frequently encountered pallets in returnable transport items are discussed. The pallet processes of a paint company have been examined and a model has been created for the wooden pallet used in the present. For the present situation, the total cost is minimized by the optimum number of pallets. Then, as an alternative to wooden pallets, an experiential new model was created by proposing plastic pallets with more durability and carrying capacity. Both models are solved with the mixed integer linear programming model (MILP) in the GAMS optimization program. When the results are compared, it is seen that when the plastic pallet is preferred, the amount of pallet is decreased and also 33% total cost advantage is achieved.