Bir çorap örme makinasının ana elemanlarının tasarımı ve imalatının incelenmeai
An Invest on design and manufacturing of some components of a sack knitting machine
  1. Tez No: 78269
  2. Yazar: SENAİ YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Gelecekte ihtiyaç duyulacak olan imalat işlemlerine mevcut kaynaklar üzerinde karar verme süreci olarak ele alınan imalatımız, çorap örme makinesi üzerinde uygulanmıştır. Üretim planlaması, planlama dönemine ait üretim hedeflerinin belirlenmesi ile ilgili olarak ele alınmış ve üretim ihtiyaçlarının karşılanması için gereken kaynakların optimum düzeyde kullanımına da imkan sağlanmıştır. Doğrusal programlama modelleri gönümüzde çok sık kullanılan teknikler haline gelmiştir. Sözü edilen bu modeller, negatif olmayan karar değişkenleri ile yapısal kısıtlar çerçevesinde şekillenen amaç fonksiyonunun optimizasyonu ile ilgilidir. Bu nedenle standart bir doğrusal programlama modeli, amaç fonksiyonu ile kısıt denklemlerinden oluşmaktadır. Üretim planlamada geniş bir uygulama alanı bulan doğrusal programlama modelleri statik ve dinamik modeller olmak üzere iki kısma ayrılır. Statik modellerde talebin zaman içinde değişmediği, dinamik modellerde ise talebin zaman içinde farklılaştığı kabul edilir. Statik modeller arasında en yaygın olarak uygulama alanı bulanları, ürün karışımı, süreç seçimi ve malzeme karışımı modelleridir. Söz konusu bu modeller Tek kademeli veya çok kademeli bir yapıya sahip olabilmektedir. Talebin zaman içinde değişiklik gösterdiği dinamik modeller ise, statik modellere ek olarak, üretim ve envanter maliyetlerini içeren modelleri, üretim oranını değiştirme ile karşılanamayan talebin maliyeti olan modelleri ve işgücü seviyesi ve fazla mesai kararları ile ilgili modelleri içermektedir.Statik modellerden dinamik modellere geçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, dinamik modellerde ürünlerin üretildikleri periyot ile satıldıkları periyot arasında fark olabilmesi özelliğidir. İngiliz Manchester (Harrison) patentli çorap örme makinesinin tasarımı ve İmalatı gerçekleştirilmiş, çalışma prensiplerinin tanıtımı yapılmış, teknolojik geliştirilmesi irdelenmiştir. Makinede kullanılan elemanlar tasarım faktörlerine göre inceleme ve geliştirme, boyutlandırma ve malzeme seçimi yapılarak, prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca imalat yöntemlerinin tespiti yapılarak, makine parçalarını; Tezgahlarda yapılan işler, el işleri, montaj, akuplaj ve teste hazırlama, boya, etiket ve servise hazırlama gibi aşamalardan geçerek, işlem sıralarını ve tezgahların kullanımının değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada, üretim planlamada kullanılan statik ve dinamik doğrusal programlama modellerinin tümüne yakın kısmı ana hatlarıyla incelenmiş, modellere ait amaç fonksiyonları ve kısıt denklemleri sunulmuştur. Uygulamada ise makinenin ana elemanlarının tasarımı yapılarak imalatının incelenmesini, üretimin yapısı gereği, statik doğrusal programlama modeli kullanılmış olup bu model yardımı ile kârın maksi mizasyonu amaçlanmıştır. Amaç fonksiyonu üretim miktarı maksimizasyonu ve üretim maliyeti minimizasyonu olan bu modelde Lindo / pc 97 paket programı kullanılarak çözülmüş ve optimum üretim değerleri Lindo programı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Production which has been investigated on a decision making process on the present supply the Production process that would be needed in the future, applied on the sock knitting machine. Production planning has been investigated related to the find out the Production objectives of the planning period and provide the optimum use of needed supplies for providing the Production needs. Linear Programming Models become frequently used technical. The mentioned technical are related to the decision to chance which are not negative and optimization of the aiming function which is figure out by the structural to restrict. For this reason a standard linear Programming model is to take form aiming function on to chance equations. Aiming function can be either minimization or maximization. Linear Programming Models which are widely using areas in the Production Planing can be divided in two parts as static and dynamic models. It is accepted that requirements doesn't chance in the static models on the other hard requirements chance in the dynamic models. The model which are found widely application areas in the static models are product stining, process choosing are material stining. This models can be either single level or multi level structure. Dynamik models in which the requirements change in the time beside the static models, consistent the model which includes the production end inventory costs, the models which are cost of requirement that is not provided by chaining the production rate on the models which are work power level and extra work decisions.The most important matter that must be pay attention while passing from static model to the dynamic model is that difference could be found between the period in which the productions are produced and the period in which the product are sold in dynamic models. In this study, design and production of the British Manchester (Harrison) patented sock knitting machine has bee released, working principles has been introduced and technological background has been studied, developed, dimensioned and material chosen and them prototype is produced. Furthermore production methods are determined as machining, hand works, assembling, accuplage and preparing thee test, painting, labeling and preparing the service. Machine parts process order and the use of machining are also aniseed. Nearly all the static and dynamic linear Programming models which are used in the production planning investigated principally and aiming functions and restriction equations of the models are given. In application main elements of the machine has been designed and by using the static linear Programming model maximization of the profit is aimed. Lindo / PC 97 package program has been used to solve and active the maximum profit and has been derived the optimum production value.