Corylus avellena L ve corylus colurna L fındık türlerinde korunmuş bazı MikroRNA'ların gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile analizi
Analysis of some conserved MicroRNAs in corylus avellena L. and corylus colurna L hazelnut species using by real-time polymerase chain reaction
  1. Tez No: 495294
  2. Yazar: BÜŞRA YİRMİBEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEHİR ÖZDEMİR ÖZGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fındık içerdiği besin değerleriyle, özellikle sağlık açısından faydaları bulunan ve gıda sektörü, boya sanayi, odunculuk ve hayvan yemleme gibi birçok alanda kullanılan önemli bir bitki türüdür. Ekonomik değere sahip Corylus avellena ve anaç olarak kullanılan Corylus colurna en yaygın yetiştirilen türler arasında yer almaktadır. Şimdiye kadar birçok bitkide mikroRNA(miRNA) çalışmaları yapılmasına rağmen fındıkta henüz bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada, transkripsiyon sonrası düzenlemelerde rol oynayan korunmuş miRNA'ların fındıkta da tespit edilmesi amaçlanmıştır. miRNA'lar 18-25 nt uzunluğunda, kısa, tek zincirli non-coding RNA'lardır. Transkripsiyon sonrası gen düzenleyicileri olarak da adlandırılan miRNA'lar, mRNA ile etkileşim içerisine girerek, hedeflerinin baskılanmasına veya yıkımına neden olurlar. Bitkilerde özellikle hedef mRNA'nın yıkımını gerçekleştirerek, bitkinin gelişim süreçlerinde, biyotik ve tuz, kuraklık, soğukluk veya UV gibi abiyotik streslere cevap oluşturmada görev almaktadırlar. Korunmuş miRNA'lar farklı bitki türlerinde aynı fonksiyona sahip ve çok eski zamanlardan günümüze kadar var olan miRNA'lardır. Bu çalışmada Giresun Fındık Araştırma Enstitüsünden elde edilen Corylus avellena L. ve Corylus colurna L. fındık türlerinde korunmuş bazı miRNA'ların ( miR159, miR160, miR171, miR396, miR2919 ve miR8123 ) Real-Time PCR yöntemi ile tespitini amaçladık.
Özet (Çeviri)
Hazelnut is a important plant species that is used in food industry, dye industry, woodchopping and stock farming, especially, that has benefits for health due to nutrient component. Corylus avellena that has economical value and Corylus colurna used as rootstock play a part among the most common cultivars. There is no study in hazelnut yet, although microRNA studies in many of plant were made until now. In this study, detection of miRNAs that play role in posttranscriptional regulation was aimed. miRNAs are 18-25 nt, short and single strand non-coding RNAs. miRNAs called as post-transcriptional gene regulators cause repress or cleavage of their target, binding to mRNA. In particularly in plants, they cause cleavage of mRNA and play role in developmental process, response to biotic and abiotic stresses like drought, salt, cold or UV. Conserved miRNAs are miRNAs that have same function in different plant species and are present from very old times to daytime. In this study, we aimed that analyzing of some conserved miRNAs ( miR159, miR160, miR171, miR396, miR2919 and miR8123 ) in hazelnut ( Corylus avellena L. and Corylus colurna L. ) that is provided from Giresun Hazelnut Research Instutite using by Real-Time PCR.