Farklı fındık türlerinde fındık yaprakbiti, Myzocallis coryli (Goeze) (Hemiptera: Aphididae)'nin bazı popülasyon parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of some population parameters of hazelnut aphid, Myzocallis coryli (Goeze) (Hemiptera: Aphididae) in different hazelnut species
- Tez No: 644823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Fındık yaprakbiti, Myzocallis coryli (Goeze) (Hemiptera: Aphididae) Türkiye, İspanya, İtalya ve Kuzey Amerika'da önemli bir fındık zaralısıdır. Bu çalışmada, M. coryli'nin üç farklı fındık türü, Corylus avellana (L.) cv. 'Tombul', Corylus colurna (L.) ve Corylus maxima (Mill.) (Fagales: Betulaceae) üzerinde laboratuvar koşullarında gelişme süreleri ve bazı önemli popülasyon parametreleri, yaş ve döneme bağlı iki eşeyli yaşam tablosu kullanılarak ortaya konulmuştur. En yüksek kalıtsal üreme yeteneği (r) ve üreme gücü sınırı (λ) C. maxima'da, en düşük ise C. avellana cv. 'Tombul' üzerinde tespit edilmiştir. Gerek gelişme süreleri ve gerekse de önemli yaşam tablosu parametreleri ile birlikte yapılan popülasyon tahminlemesine göre M. coryli için en uygun ortamı C. maxima sağlamıştır. Elde edilen bu sonuçlar her üç fındık türünde M. coryli'ye karşı oluşturulacak mücadele programları için bir temel oluşturduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The filbert aphid, Myzocallis coryli (Goeze) (Hemiptera: Aphididae) is a important pest of hazelnut in Turkey, Spain, Italy and North America. In this study, developmental times and some important population parameters of M. coryli on three hazelnut species Corylus avellana (L.) cv. 'Tombul', Corylus colurna (L.) and Corylus maxima (Mill.) (Fagales: Betulaceae) were presented under laboratory conditions according to two-sex life table analysis. The highest intrinsic rate of increase (r) and finite rate of increase (λ) were found on C. maxima and lowest on C. avellana cv. 'Tombul'. Based on both developmental times and important population parameters, together with the population projection C. maxima provides environment for the filbert aphid. The results achieved from this study are thought to form a basic foundation regarding pest management strategies against M. coryli in these three hazelnut species.