Konsept tasarımında hesaplamalı strüktürel biçim yaklaşımları
Computation aided structural form approaches in concept design
- Tez No: 495304
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mimaride, hesaplamalı bilgisayar tekniklerinin kullanımı, strüktür ve strüktürel biçim üretme sürecinin yeniden irdelenmesine sebep olmuştur. Doğal ve yapay oluşum süreçleri ile tariflenebilen strüktür sistemleri, gerilme, malzeme ve biçim parametreleri yardımıyla tanımlanarak bu veriler ışığında parametrik tasarım hesaplamalı yöntemiyle üretimi mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, yerel ihtiyaç ve koşullar doğrultusunda şekillenecek mimari strüktür problemine çözüm üretmesi hedeflenen strüktür alternatifleri, tasarımcıya barındırdığı tüm detay bilgiyi verebilmesi için parametrize edilerek öneri sistem aracına yerleştirilmiştir. Bu tez, kompleks geometrik biçimlenişin yanı sıra, idealize malzeme ve en kısa yollu yük (gerilme) dağılımı önergeleriyle, strüktüre dair verilerin bilgisayar modeline aktarım sürecini anlatır.
Özet (Çeviri)
In architecture, use of generative computation suggests a possibility of rethinking the structural form finding process. Besides the natural and artificial“becoming”process, it is easy to define the structural systems by using tension, material, form inputs with parametric design methods. This study explains a parametric design system for the structural form alternatives, which are related to local conditions about the problem. In addition, it locates the structural script into the systemical tool. This paper explains computational modeling for the structure that aims to using less material, to avoid the tension to idealize the form.