Kentsel dönüşüm kapsamındaki binaların performanslarının doğrusal elastik olmayan hesap yöntemiyle belirlenmesi
Seismic performance assessment of reinforced concrete buildings under the urban renewal law by nonlinear time history analysis
  1. Tez No: 495303
  2. Yazar: DENİZ CAYMAZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP FIRAT ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye'de özellikle 1999 yılındaki Kocaeli depreminden sonra depreme dayanıksız binaların yenilenmesi konusu gündemi daha fazla meşgul etmeye başlamıştır. Okul ve hastaneler başta olmak üzere diğer tüm kamu binalarında güçlendirme veya yeniden inşa etme çalışmaları hız kazanmıştır. En son olarak bu konuda 16.05.2012 Tarih ve 6306 Sayılı Afet Riski Taşıyan Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çıkartılmış olup depreme dayanıksız olan tüm kamuya ait ve özel binaların yerine yönetmeliğe uygun ve depreme dayanıklı binaların yapılması için daha fazla imkan tanınmıştır. Tez çalışmam, bu yasa kapsamında yıkılıp yerine yenileri inşa edilmek istenen üç adet betonarme binanın depreme dayanıklı olup olmadığını incelemeyi ve bu binaların yıkımı hakkında nihai bir karar vermeyi amaçlanmıştır. Binalara ait malzeme ve proje verileri toplanarak SAP2000 programında binaların 3 boyutlu modelleri tanımlanmış ve deprem performansları Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY) 2007'de verilen, doğrusal elastik olmayan hesap yöntemlerinden birisi olan Zaman Tanım Alanında Doğrusal Olmayan Hesap Yöntemi ile belirlenmiştir. Analiz sırasında yapılarda meydana gelen plastik şekildeğiştirmeler ile betonarme elemanların kesme kuvveti kapasiteleri değerlendirilerek, taşıyıcı sistem elemanlarının hasar bölgeleri DBYBHY‐2007'ye göre tespit edilmiştir. Taşıyıcı elemanlarda elde edilen hasar bölgelerine göre binaların hangi performans düzeyinde olduğu saptanmış ve sonuç olarak bu betonarme binaların depreme dayanıklı olup olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, especially after the 1999 earthquake in Kocaeli, the renovation of unstable buildings began to occupy the agenda more and more. Strengthening or rebuilding efforts have accelerated in all other public buildings, especially schools and hospitals. Finally, the Urban Renewal Law, dated 16.05.2012 and numbered 6306, has been passed, and there has been more opportunity for the construction of earthquakeresistant buildings in compliance with the regulation instead of all unstable public and private buildings. The aim of the thesis is to examine whether the three reinforced concrete buildings to be demolished and re‐constructed in this law are stable and to make a final decision on the destruction of these buildings. Material and project data of buildings were collected and 3D models of the buildings were defined in SAP2000 program and earthquake performances of these buildings were determined by nonlinear time history analysis which is one of the nonlinear analysis methods given in 2007 Turkish Earthquake Code (TEC‐2007). During the analysis, the plastic deformations that occurred in the structures and the shear force capacities of the reinforced concrete members were determined and the damage levels of the structural system components were evaluated according to TEC‐2007. According to the damage levels obtained in the structural elements, the performance levels of the buildings were determined and therefore, it was decided whether or not these reinforced concrete buildings are earthquake resistant.