Mevcut betonarme binalarda kullanılan güçlendirme yöntemlerinin hasar olasılığı bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the fragility curve of strengthening methods used in present concrete constructions
  1. Tez No: 495314
  2. Yazar: ERDEM ÇAĞLAR KOCABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERDAR KIRÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda meydana gelen, büyük can ve mal kaybına sebep olan depremlerin yapılarda meydana getirdiği hasarlar, birçok yapının onarılması ve güçlendirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Ülkemizde bugüne değin uygulanan birçok yönetmelik mevcuttur; Bunlar 1940 – Zelzele Mıntıkalarında Yapılacak İnşaata Ait İtalyan Yapı Talimatnamesi, 1944 – Zelzele Mıntıkaları Muvakkat Yapı Talimatnamesi , 1949 – Türkiye Yersarsıntısı Bölgeleri Yapı Yönetmeliği , 1953 – Yersarsıntısı Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik ,1962 – Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (ABYYHY) , 1968 – Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (ABYYHY), 1975 – Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (ABYYHY), 1998 – Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında (ABYYHY) yönetmelikleri olup, bunlardan 1975 Deprem Yönetmeliği uzun yıllar yürürlükte kalmıştır. Genellikle yeni yapılacak yapılar üzerine tasarlanan yönetmeliklerin mevcut yapıları inceleme konusunda yetersizliği sebebiyle 1998 – Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmeliğe (ABYYHY) ek olarak“Mevcut Binaların Değerlendirilmesi ve Güçlendirilmesi”bölümü getirilmiştir. Bu bölüm ile birlikte mevcut yapıların deprem sırasındaki davranışlarının ve oluşacak hasarların tahmin edilebilmesi, gerekirse güçlendirmenin yapılması ve bu problemlere gerçek yaklaşım için kullanılacak çözüm yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında mevcut yapı stoğu göz önüne alınacak betonarme tasarımı yapılmış bir binanın, yürürlükteki deprem yönetmeliği kapsamında kolon mantolama ve betonarme perde duvar ilavesi seçenekleri ile yapısal hasarı azaltmadaki etkinliği, hasar olasılık eğrileri kullanılarak irdelenmiştir. 3 tip yapıya artımsal zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi 14 adet ölçeklenmiş kayıtlı deprem uygulanmış ve yine 2007 yönetmeliğinde bulunan kesit hasar sınırlarına ve göreli kat ötelemelerine göre incelenmesi ve limit değerlere göre hasar olasılık eğrilerinin çıkarılması amaçlanmıştır. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışma giriş ve sonuçlar kısımlarınında dahil olduğu beş bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Damage caused by the earthquakes that have caused massive loss of property in recent years has caused many buildings to need repair and strengthening. There are many codes in our country that are applied to today; 1944 – Constitutional Ordinance of the Zelzele Districts, 1949 – Construction Code of the Turkish Regency Territories, 1953 – Code on the Buildings to be Constituted in the Regions of 1930 – 1962 – Code on the Buildings to be Made in the Regions of the Regions of 1940 – 1968 – Code on Buildings to be Performed in Disaster Regions (ABYYHY), 1975 – Code on Buildings to be Performed in Disaster Regions (ABYYHY), 1998 – Code on Buildings to be Performed in Disaster Regions (ABYYHY). The 1975 Earthquake Code have been in force for many years. In general, the codes designed on new buildings have been replaced with the“Evaluation and Strengthening of Existing Buildings”section in addition to the 1998 Code on Buildings to be Implemented in Disaster Regions, due to the inability to review existing buildings. With this section, the solutions of the existing structures in order to estimate the behaviors and damages of the earthquakes, to strengthen if necessary, and to use these solutions for the real approach have been developed. In this study, the effect of reducing the structural damage with the options of column jacketing and reinforced concrete shear walls under the current earthquake codes of a building designed with a reinforced concrete structure to be considered in the current building structure is examined using fragility curves. Three types of structures were applied to 14 scaled recorded earthquakes using the nonlinear analysis method with incremental dynamic analyse and it was also investigated according to the section damage limits and relative floor displacements in the 2007 regulation and the fragility curves were extracted according to the limit values. This study, presented as a master's thesis, is included in the introduction and results sections that consists of five sections.