Kinematik olarak elde edilen yüzeylerin izdüşüm alanları
Projection areas of the surfaces obtained kinematically
- Tez No: 495324
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DÜLDÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür özeti ve tezin amacı verilmiştir. İkinci bölümde eğriler ve yüzeyler ile ilgili bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde umbilik ve flat noktası olmayan regüler bir yüzeyin parametre eğrileri eğrilik çizgisi alınarak, bu eğrilerin hız vektörleri ile yüzeyin normal vektörünün oluşturduğu çatının türev denklemleri, parametre eğrilerinin asli eğrilikleri ve geodezik eğrilikleri yardımıyla ifade edilmiştir. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümler tezin orijinal kısımlarıdır. Dördüncü bölümde, özel iki parametreli hareket altında bir noktanın yörünge yüzeyinin bir düzlem üzerine dik izdüşüm bölgesinin yönlendirilmiş alanının nasıl hesaplanacağı ifade edilmiştir. Ayrıca, önce sabit uzunluklu bir doğru parçasının uç noktalarının yörünge yüzeylerinin izdüşüm alanları ile doğru parçası üzerinde alınan diğer bir noktanın yörünge yüzeyinin izdüşüm alanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Daha sonra doğrudaş olmayan üç noktanın yörünge yüzeylerinin izdüşüm alanları ile bu üç noktanın belirttiği üçgen içinde alınan diğer bir noktanın yörünge yüzeyinin izdüşüm alanları arasındaki ilişki incelenmiştir.Beşinci bölümde, özel iki parametreli homotetik hareket altında, bir noktanın yörünge yüzeyinin bir düzlem üzerine dik izdüşüm bölgesinin yönlendirilmiş alanının nasıl hesaplanacağı ifade edilmiştir. Altıncı bölümde ise uygulamalara yer verilmiştir.Son bölümde ise sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. In the first chapter, review of the literature and the aim of the thesis are given. In the second chapter, some basic concepts of the curves and surfaces are described. In the third chapter, by taking the parameter curves of a regular surface with non-umbilical and flat points as curvature lines, the derivative equations of the frame composed of the unit velocity vectors of the parameter curves and the unit normal vector of the surface are expressed with the help of the principal curvatures and geodesic curvatures of the parameter curves. The fourth, fifth and sixth chapter are the original chapters of this thesis.In the fourth chapter, under special two-parameter motion, the area of the projection area of the orbit surface of a point is calculated. Also, the relation between the projection areas of the orbit surfaces of the end points of a fixed length straight line segment and the projection area of the other orbit surface taken on the straight line segment are investigated. Then the relation between the projection areas of the orbit surface of non-collinear points and the relation between the projection areas of the other orbit surfaces taken within the triangle indicated by these three points are investigated. In the fifth chapter, under special two-parameter homothetic motion, the projection area of orbit surface of a point on a plane is calculated. In the sixth chapter, applications are given. In the last chapter, conclusion and suggestions are given.