A methodology towards sustainable urban mobility: Community-led experiences in Kadiköy
Sürdürülebilir kentsel hareketliliğe yönelik bir yöntem: Kadıköy'de toplum-eksenli deneyimler
  1. Tez No: 495325
  2. Yazar: GONCA NURGÜL AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AYŞEGÜL ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ekonomik ve teknolojik gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan çevre sorunlarının önüne geçebilmek için hemen hemen her sektörde ulusal ve uluslar arası ölçekte çözüm yolları aranmaktadır. Hava kirliliği ve ozon tabakasının kaybıyla meydana gelen iklim değişikliği birçok çevre tartışmalarının gündeminde yer almaktadır. İnsanlığı tehdit eden bu sorunların çözümü ise küresel bir süreci ifade etmektedir. İnsan faaliyetleri nedeni ile sanayi devriminden bugüne kadar 1°C dereceye ulaşan yerküre sıcaklığının, hızlanan iklim değişikliği de göz önüne alınarak 2°C derecenin altında ve mümkün olduğunca 1.5°C derece seviyelerinde tutulması gerekliliği bilim adamları tarafından vurgulanmaktadır. Enerjiye olan ihtiyacı ve artan tüketim son zamanlarda iklim değişikliğinin yanı sıra bilimsel tartışmaların merkezinde yer almaya başlamıştır. Artan dünya nüfusu ve sınırlı kaynaklar göz önüne alındığında, şehirlerin enerji ayak izlerini azaltmak için çok büyük bir aciliyetin olduğu açıktır. Konut ve kenstel hareketlilik arazi kullanım türleri çevre üzerindeki baskıyı etkileyen en önemli faktörlerdendir. Yaşam biçimleri ve tüketim kalıpları bu baskıyı azaltmak için önemli rol oynamaktadır. Bu amaçla, hanehalkları, enerji koruma tartışmalarının çoğunda önemli hedef gruplardır. Dünya Bankası'na göre, son 10 yılda, dünyad kişi başına düşen enerji tüketimi yaklaşık %18 oranında artmıştır. Dünya enerji tüketimi ve emisyon oranlarının sektörel paylarına bakıldığında ulaştırma sektörü, toplam dünya enerji tüketiminin yaklaşık % 27'sini oluşturan ve elektrik üretiminden sonra karbondioksit emisyonlarında en büyük ikinci sektör olduğu görülmektedir. Değişen iklime adapte olma ve enerji verimliliğini artırmanın bir gereklilik olduğu açıktır. Bunun bir getirisi olarak, şehirler teknolojik ve yenilikçi çözümler kullanarak enerjiden tasarruf etmelidirler. Kentsel hareketlilik konusundaki altyapı ve politika iyileştirmelerin yanı sıra, bireysel hareketlilik davranışlarını sürdürülebilir hareketliliği sağlama yönünde değiştirebilmek önemli bir adım olarak görülmelidir. Bu tez, sürdürülebilir kentsel hareketlilik için bir kavramsal çerçeve ve metodoloji sunarken, bireyi sürdürülebilir kentsel hareketliliği sağlamada bir katalizör olarak görmektedir. JPI-Urban/ERA-NET“Akıllı Şehirler ve Toplumlar”projesi altında üretilen ve TÜBİTAK tarafından fonlanan“Enerji Verimli Kentsel Yaşam Biçimleri için Toplumsal Veri Döngüleri (CODALoop)”başlıklı proje için geliştirilen web tabanlı interaktif platform, kentli-öncülerin kentsel hareketlilik üzerine olan enerji tüketim deneyimlerini elde etmede kullanılmıştır. Veri güdümlü geri bildirimler ile bireylerin kentsel hareketliliklerinde tükettikleri enerji miktarlarını azaltma yönünde davranış değişikliğini sağlayan bir döngü oluşturmayı hedeflemektedir. Bu tez kapsamında, İstanbul Metropolitan Bölgesi'nde 465.954 nüfuslu (2015) merkezi bir ilçe olan Kadıköy'ün mahallelerinde yaşayan vatandaşların kentsel hareketlilik üzerine olan gerçek yaşam deneyimleri, yaşayan labratuvar yaklaşımı ile incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today almost every sector endeavor after solutions for environmental problems which take place parallel to economic and technological developments. Climate change as a result of air pollution and loss of ozone layer is on the agenda of many environmental discussions. The solution of these problems that threaten humanity represents a global process. Since the industrial revolution, global warming of the Earth reached 1 ˚C. So it is taken into account and has been decided to keep the grade below 2 ˚C also as posible as 1.5 ˚C level by scientists. Besides the climate change issue, demand for energy and conspicuous consumption issues are also at the center of recent debates. Considering the increasing world population and limited resources, it is apparent that there is a tremendous urgency for reducing cities' energy footprints. Factors such as housing, mobility, and recreation affect environmental pressures. Lifestyles and consumption patterns play important role to reduce this pressure. To this end, households are considered among important target groups in most of the energy conservation discussions. According to World Bank, worldwide energy use per capita increased by approximately 18 per cent in the last decade. When the energy use rates are examined by sectors, it is observed that transportation is one of the significant sectors that accounts for roughly 27 percent of the total world energy consumption. Furthermore, it is the second largest emitter of carbon dioxide emissions after power generation. It is clear that an urgency exist on adapting the changing climate and boosting energy efficiency. As an obligation of this, cities need to save energy with technological and innovative solutions. In addition to infrastructural and policy improvements on mobility, changing individual travel behavior is a certain step for ensuring sustainability on mobility. This study tries to create a conceptual framework for sustainable urban mobility while using citizens as a catalyst to achieve sustainable urban mobility. And it aims to understand how citizen-led experiences effect individual learning for behavioral change towards sustainable urban mobility within evaluation individual's urban mobility related energy consumption by an interactive web-based platform developed within a JPI-Urban/ERA-NET Smart Cities and Communities project funded by TUBITAK, titled as“Community Data-Loops for energy-efficient urban lifestyles (CODALoop)”. The platform aims to calculate individual energy consumption while providing interaction between the users through a forum, sharing data and social network connections such as facebook and twitter tools all of which are targeted to provide feedbacks to the individual about energy consumption patterns. Within living lab approach, citizen's urban mobility related real-life experiences are examined in urban neighborhoods of Kadıköy, which is a central district of 500.000 inhabitants within the Istanbul Metropolitan Area in Turkey within the scope of this thesis.