Yapı bilgi modellemesi sisteminin Türk İnşaat Sektörüne uygulanması ve adaptasyonunda kritik yol haritasının oluşturulması
Creation of a critical roadmap for the implementation and adoption of building information modelling system to Turkish Construction Sector
- Tez No: 495332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ATABAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yapı Bilgisi Modellemesi (YBM), birçok ülkede inşaat sektöründe üretim ve verimliliğin artırılmasına önemli katkılar sunmuştur. Türkiye'de inşaat sektörü, son yıllarda kayda değer ilerlemeler kaydetmesine rağmen, etkili inşaat yönetimi ve bilgi teknolojilerinden yoksunluk, inşaat sektörünün ekonomiye vereceği katma değeri minimize etmiştir. YBM'nin kullanılması, Türkiye'deki inşaat sektörü için daha fazla ilerleme kaydetmek ve küresel hedeflere ulaşmak için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, YBM'nin Türk inşaat sektörüne uygulanması için stratejik bir yol haritası önermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, YBM kullanımının mevcut durumu, bu sistemin Türkiye'de uygulanabilirliği için güçlü ve zayıf yönleri, fırsat ve tehditleri belirlemek için SWOT analizi yapılmış, en uygun stratejiyi belirlemek için bireysel röportajlar gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, YBM'nin dünya çapında kabul gören en iyi uygulamaları araştırılmıştır. Çalışma, Türkiye'de YBM'ye geçiş için yol haritası stratejisi önermenin yanında eğim, teknolojik adaptasyon, kamu teşvikleri ve yaptırımların önemini vurgulayarak ilgili literatüre katkıda bulunmayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) has made significant contributions to increase production and productivity in the construction sector in many countries. Despite the fact that the construction sector in Turkey has made significant progress in recent years, the lack of effective construction management and information technology has minimized the added value of the construction sector to the economy. The use of the BIM is of great importance for achieving further progress and reaching the global targets for the construction sector in Turkey. The present study aims to propose a strategic roadmap for BIM adoption to the Turkish construction sector. With this perspective, SWOT analysis was conducted to determine the current state of the use of the BIM, its strengths and weaknesses, opportunities and threats for its applicability in Turkey, and individual interviews were conducted to determine the most appropriate strategy. In addition, the world's best accepted practices of the BIM implementation were investigated. The study also aims to contribute to the related literature by emphasizing the importance of education, technological adaptation, public incentives and sanctions as well as the roadmap strategy.