Experimental testing of fatigue life and improvement of trapezoidal longitudinal ribbed on bridge decks
Köprü tabliyelerindeki boyuna nervürlerinin yorulama zamanının belirlenmesi için deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 495336
  2. Yazar: ZAID HUSHAM JASIM AL MOHAMMEDAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyadaki birçok uzun açıklıklı çelik köprü yapısı, ortotropik trapez boyuna nervürlü çelik köprü döşemesini, yapısal sistemdeki temel yapı taşlarından biri olarak köprü döşemesine trafik yükünün dağılımı ve ince kiriş plaka elemanlarının rijitleştirilmesi için kullanmıştır. Bu tez, iki numunenin laboratuvar testinin yanı sıra modelinin sonlu elemanlar yöntemi (Abaqus programı) ile simülasyonunu içermektedir. Numuneler bir adet trapez boyuna nervürden oluşmaktadır. Yorulma yüklemesinin yorulma çatlaklarına etkisini görebilmek için numuneler yükleme testine tabi tutulmuştur. İki numuneden biri, numunelerin birim uzama değeri için gerinim pulu yapıştırılarak ölçüm değerleri, elle hesaplama ve simülasyondan elde edilecek birim uzamalar ile karşılaştırılacaktır. Yorulma çatlaklarına neden olan çevrimlerin sayısı yorulma çatlaklarının boyunu ölçmek için dikkate alınacaktır. Yorulma göçmesi uzun yıllardan önce bulunmuş ve ortotropik döşeme için sorunlar ortaya çıktığında, yorulma kırılmasının meydana geldiği alanları tanımlamak gerekir. Bu nedenle tanımlanmış durumu incelemek ve onarımına yönelik çözümler bulmak bu çalışmanın ilerideki amacıdır. El ile hesaplama, laboratuvar test sonuçlarına bağlı olarak, numuneler için birim uzama değerlerini hesaplar. Parametrik çalışma, kaynakların etkisini ve plakanın kalınlığını numuneler için gerilme ve yer değiştirme değerini öğrenmek için 3D sonlu elemanlar analizi simülasyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
All over the world, many long-span steel bridge structures used the orthotropic trapezoidal longitudinal ribbed steel bridge deck as one of the basic building blocks in the structural system, for distribution of traffic loads in decks and for the stiffening of slender girder plate elements in compression[1]. This thesis involves a laboratory test of two specimens, as well as a simulation of the model by the finite element method simulation (Abaqus program). The specimens is a trapezoidal longitudinal ribbed. Through laboratory testing, the two specimens will be loaded to demonstrate its impact on fatigue cracks. One of the two specimens will be testing by strain gauge test to find the strain of the specimens and comparing with the strain that will be obtained from simulation by Abaqus program and hand calculation. The number of cycles that cause fatigue cracks will be taken into consideration to measure the size of fatigue cracks. When the fatigue failure was found before many years and made problems for orthotropic decks, it is necessary to identify the areas where fatigue cracking occurs; and therefore to study the case and find solutions to treat it. By hand calculation, depending on the output results from laboratory test, the values of strain for the specimens can be calculated. A parametric study was performed using 3D finite element analysis simulation to investigate the effects of welding and the thickness of the plate on the value of stress and displacement for the specimens.