Branş öğretmenlerinin farklı teknolojik pedagojik değişkenler kapsamında incelenmesi: Konya İli örneği
Investigation of branch teachers in distribution of different technological pedagogical variables : sample of Konya
- Tez No: 495335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BAHADIR KERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hızlı teknolojik gelişim, eğitim ortamlarının en önemli bileşenleri arasında gösterilebilecek öğretmenlerin de teknoloji kullanım yeterliliklerine sahip olmasını gerekli kılmaktadır. Öğretmenlerin bu yöndeki ihtiyaçlarını, farklı teknoloji eğitimi süreçleriyle karşılamaya çalıştıkları ifade edilebilmektedir. Yapılan bu çalışmada, öğretmenlerin teknoloji eğitimi tercihleri belirli değişkenler kapsamında incelenmiş ve teknolojik pedagojik bilgi algıları özelinde karşılaştırmalar yapılmıştır. Genel tarama yöntemi ile, branş öğretmenlerinin; cinsiyet, okul türü, mezuniyet, yaş, hizmet süresi, branş, teknolojiye erişim ve teknolojiyi kullanma gibi özelliklere göre nasıl dağılım gösterdikleri gözlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin aldıkları teknoloji eğitim çeşidi ve branşlarına göre teknolojik pedagojik bilgi algıları arasındaki farklar incelenmiştir. Çalışma grubu, FATİH Projesi kapsamında hizmet içi eğitim alan ve almayan 2014–2015 Eğitim-Öğretim yılında Konya'da ortaokullarda ve liselerde görev yapan (343) branş öğretmeninden oluşmuştur. Bu araştırmada, veriler araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket formu ve literatürden alınan bir ölçek ile toplanmaya çalışılmıştır. Anket formu, öğretmenlerin; cinsiyet, okul türü, mezuniyet, yaş, hizmet süresi, branş, teknolojiye erişim ve teknolojiyi kullanma; ölçek kısmı ise öğretmenlerin“Teknolojik Pedagojik Bilgi Algıları”arasında nasıl bir ilişki olduğunu belirlemeye yönelik 4'lü likert tipi(kesinlikle katılıyorum, katılıyorum, katılmıyorum, kesinlikle katılmıyorum) beş sorudan oluşmaktadır. Katılımcılardan toplanan veriler yüzde frekans çizelgelerı ve karşılaştırmalı analiz sonuçlarıyla sunulmuştur. Anketlerle toplanan veriler sırasıyla; sadece FATİH projesi teknoloji eğitimi alan katılımcılara ilişkin veriler, sadece genel teknoloji eğitimi alan katılımcılara ilişkin veriler, FATİH Projesi teknoloji eğitimi ve genel teknoloji eğitimini birlikte almış olan katılımcılardan elde edilen veriler ve bir teknoloji eğitimi almamış olan katılımcılardan elde edilen veriler şeklinde ayrı gruplar içerisinde ele alınmıştır. Demografik bilgilerin yanı sıra, gruplar arası Teknolojik Pedagojik Bilgi Algılarının karşılaştırılmasına yönelik bulgular karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Ölçüm verilerinin normal dağılım göstermediği tespit edildiğinden, karşılaştırmalı analizlerde parametrik olmayan istatistikler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların Teknolojik Pedagojik Bilgi algılarının aldıkları eğitim sürecine göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Ortaya çıkan bu farkın ikili gruplar olarak FPTE – GTE (FATİH Projesi Teknoloji Eğitimi ve Genel Teknoloji Eğitimini birlikte almış olanlar) alanlar ile FPTE (FATİH Projesi Teknoloji Eğitimi) alanlar ve FPTE-GTE (FATİH Projesi Teknoloji Eğitimi ve Genel Teknoloji Eğitimini birlikte almış olanlar) alanlar ile BTEA (Bir Teknoloji Eğitimi almamış olanlar) olan katılımcıların arasındaki anlamlı farktan kaynaklandığı görülmektedir. Buna ek olarak, katılımcıların Teknolojik Pedagojik Bilgi algılarının branşlarına göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid technological development requires teachers who can be shown among the most important components of educational environments to have the competence to use technology. It can be stated that the teachers are trying to meet these needs with different technology education processes. In this study, teachers' preferences for technology education were examined and compared within certain variables and in sense of technological pedagogical knowledge perceptions. By general screening method, branch teachers'; were tried to be observed how they show distribution according to the characteristics such as gender, school type, graduation, age, duration of service, branch, access to technology and use of technology. Besides, the differences between technological pedagogical knowledge perceptions were examined according to teacher recieved the type of technology education and teachers' branches. Work group consists of subject teacher (343) who worked both middle schools and high schools in 2014-2015 Educational year and teachers with and without in-service training in FATİH Project in Konya. In this study, data were collected with a scale from the literature and a questionnaire prepared by the researcher. The questionnaire consists teachers' gender, type of school, graduation, age, duration of service, branch, access to technology, use of technology and scale part consist five questions the 4 likert type (strictly agree, agree, disagree, strongly disagree) to determine how the teachers are related to the“Technological Pedagogical Knowledge Perceptions”. The data collected from participants were presented with percent frequency tables and comparative analysis results. The data collected by surveys has been dealt with in separate groups of respectively data of related to only FATİH Project Technology Education recieved participations, data of related to only General Technology Training recieved participations, data obtained from participants who have taken FATIH Project Technology Education and General Technology Education together and data from participants who were not in a Technology Training. In addition to demographic information, the findings for comparison of Technological Pedagogical Information Perceptions between groups have been examined comparatively. Since it has been determined that the measurement data was not normally distributed, nonparametric statistics were used in comparative analyzes. As a result of the research it has been seen significantly differentiated according to the training process of participants' Technological Pedagogical Knowledge perceptions. The resulting difference is seen to be due to significant differences between recieved the participants of FPTE-GTE (have taken FATIH Project Technology Education and General Technology Education together) with the participants of FPTE (FATİH Project Technology Education) and recieved the participants of FPTE-GTE (have taken FATIH Project Technology Education and General Technology Education together) and BTEA (who were not in a Technology Training) as binary groups. In addition, it is seen that do not significantly differentiated according to the branches of participants' Technological Pedagogical Knowledge Perceptions.